106cm candát – holandský rekord

rekordní candát Marcel Asborek

Marcel Asbroek bezpochyby patří mezi jedno z největších současných evropských es v lovu dravců na umělé nástrahy. Je profesionálním rybářským průvodcem a mimo jiné se pravidelně umisťuje na předních příčkách při nejprestižnějších závodech v lovu dravců přívlačí z lodi na starém kontinentu – World Predator Classic a Predatortour. Sám se tam s ním při svých holandských výpravách potkávám a s parťákem mu říkáme prostě „Vlasáč“ nebo také „Rolling Stone“. Asi tušíte proč – podle jeho vizáže. Mezi Marcelovy osobní rekordy patří štika 132 cm a okoun 53 cm!

Krokodýl Marcel Asbroek
Marcel má nachytané i obrovské štiky
2. místo Predatortour
Letos skončil Marcel s jeho pravidelným parťákem Nilsem Gabsou, který má mimochodem české předky, na 3. místě na Predatortour – neoficiálním mistrovství Evropy

Holandský rekord

Jak se ale rybářským esem Marcel stal? Kromě jeho rybářských schopností za tím stála šťastná shoda okolností, která hodně přispěla k jeho PR. Před několika lety byl na rybách se  Sjoerdem Beljaarsem – redaktorem časopisu Roofmeister. Chytili nějaké ryby, ale nebylo to ono.

Velký candát na přívlač
Marcel s velkým candátem
Candát na přívlač
Takových úlovků by nám mohl Marcel ještě ukázat celou řadu

Okolo poledne proto Marcel zavelel a začali se věnovat pelagickému chytání candátů ve sloupci (více si o této technice můžete přečíst v tomto článku). Sjoerd si do té doby myslel, že o ní v Holandsku, zemi dravcům zaslíbené, nikdo pořádně moc neví. Ale Marcel a pár dalších rybářů už dobře věděli. A redaktor tak poprvé na vlastní kůži zažil „pelagic sharpshooting“. Pomocí echolotu postupně najížděli nad velká echa od ryb stojících ve sloupci. Potencionálních dravců. Ryby někdy vyjížděly za nástrahou i 5 metrů nahoru. Většina z nich se ale otočila zpět dolů nebo až ke dnu.

Loď Marcela Asbroeka Lund 1675 Pro Guide
Obávaný Marcelův Lund

Pak se ale jeden candát neotočil. Přišla rána a souboj. Zdolávačka a nakonec se u boku lodi vyvalil candát kategorie XXL. Ryba byla poměrně štíhlá. Ale naměřili jí neuvěřitelných 106 cm centimetrů!

Candát 106 cm
106 cm – holandský rekord candáta (stejná ryba je i na úvodní fotce k tomuto článku)

Byl z toho nejdelší candát, jaký kdy byl v Holandsku zdokumentován. Nebo chcete-li neoficiální holandský rekord candáta.

Další zajímavé články naleznete v tištěné verzi časopisu Kajman, magazínu Kapr a na www.kajman.cz

Přidejte komentář

Prosíme Přihlášení komentář