Lov trofejních candátů – Tipy a triky

Ve chvíli, kdy píšu tento článek, uběhl přesně měsíc od dravcového zahájení v ČR. Od zahájení mám na svazovkách chyceno asi 80 candátu včetně candáta 90 cm a čtyř ryb přes 70 cm. Nyní bych se s vámi rád podělil o zkušenosti s lovem těchto krásných dravců, které jsem nasbíral za posledních pár let.

Na velikosti nástrahy záleží

Během minulého roku jsem hodně experimentoval s tvary a velikostmi gumových nástrah. Nejlépe se mi osvědčily gumové nástrahy Keitech ve velikosti 10–12 cm v modelech Easy Shiner a FAT Swing Impact. Spousta rybářů chytá candáty na nástrahy kolem 7 cm. Na některých vodách s výskytem rybek v této velikosti to bývá dost efektivní, ale málokdy se na malou nástrahu podaří chytit rybu přes 60 cm. Naopak i na 20cm dlouhou nástrahu je schopen zaútočit sotva mírový candát. Vůbec se tedy nemusíte bát použití větších velikostí nástrah.

Není to jen o nástraze

Samotná nástraha k přesvědčení candáta často nestačí – velmi důležité je správné vedení. Pro gumové nástrahy se mi osvědčily nejlépe dvě metody vedení. První metodě se říká „speed jigging“ – při ní používáme většinou 2–3× těžší jigovou hlavičku, než bychom použili normálně. Například pro hloubku kolem 5 metrů na řece použijeme 15g hlavičku. Nástrahu po náhozu necháme dopadnout na dno. Potom nástrahu „zvedneme“ jednou až třemi rychlými otočkami kličky navijáku a necháme znovu dopadnout na dno. Po dopadu na dno je dobré nechat nástrahu jednu až dvě vteřiny ležet.

Druhá metoda je naopak založena na použití co nejlehčí jigové hlavičky – obvykle maximálně 1 g na 1 m hloubky. Nástrahu necháme dopadnout na dno, kde by měla chvíli ležet. Potom ji pomalu zvedneme špičkou prutu nebo jedním otočením kličky navijáku. Nástrahu mezi pomalými skoky necháváme pár vteřin ležet na dně. Tato metoda se mi nejlépe osvědčila, pokud candáti opravdu na nic jiného nereagují nebo při lovu na velmi často prochytávaných místech.

Hledání candátů na řekách

Na velkých řekách, jako je například Labe, často nebývá jednoduché candáty najít. Řeka je rovná a na první pohled všude stejná. Při hledání ryb se nám velmi osvědčil trolling. Podle hloubky řeky používám woblery DUO Realis Crank M65 11A (do 3,5 m) nebo DUO Realis Shad 62DR (do 2,5 m). Důležité je vědět, jak daleko za lodí mám wobler a v momentě záběru si místo zapamatovat. Po záběru candáta se na místo vrátíme a důkladně ho prochytáme gumovými nástrahami. Kolem lovu candátů přívlačí koluje spousta mýtů. Největší omyl je, že candáti berou jen v noci. My se lovu candátů věnujeme z 99% případů především ve dne. V létě maximálně za svítání nebo soumraku. Důležité je jenom najít místo, kde se přes den zdržují.

Na řekách to bývá v nejhlubších místech, pod jezy, podél hran koryta a u různých překážek jako jsou mostní pilíře a spadnuté stromy. Na přehradních nádržích a rybnících to bývají nejčastěji hrany, na kterých se rychle mění hloubka, a potopené překážky, které najdeme pomocí echolotu. Další mýtus je používání jemných návazců nebo lanek o velmi nízkých průměrech. Tím docílíte akorát zbytečnou ztrátu trofejní ryby nebo ukousnutí nástrahy štikou. V praxi máme vyzkoušeno, že pokud máte kvalitní fluorocarbon, který neruší chod nástrahy, tak na tloušťce fluorocarbonu nezáleží. Používám tedy 60–80 cm dlouhé návazce z kvalitního fluorocarbonu o síle 0,60 mm, které mám rád i pro cílený lov štik.

Naše zahájení 2019

Po nekonečné půlroční pauze je to tady! Zahajujeme trochu netradičně – v úseku Labe, kde je možné brodit. Je málo vody, tak je brodění ještě jednodušší. Zkoušíme štěstí na místě, kde jsme minulý rok nachytali spoustu candátů a několik pěkných parem, ale bohužel nedostáváme záběr. Všichni kolemjdoucí rybáři nám říkají to samé. Jedeme tedy pryč. Další na řadě je nedaleký kanál. Kolega po chvilce chytá svoji první rybu sezóny – pstruha duhového. Na 7 cm dlouhou gumovou nástrahu to bylo opravdové překvapení. Den rychle utíká, už je poledne a máme chyceno několik menších štik a pár okounů, ale pořád nic extra. Následně úplně měníme všechny plány a vyrážíme na loď. Než se s lodí dostaneme na první místo, je půl třetí odpoledne. Jako zázrakem na něm zrovna nikdo není. Prvním hodem chytám candáta kolem 50 cm a během chvilky se nám daří chytit další čtyři ryby podobné velikosti. Naše další top místa jsou beznadějně obsazená rybáři, tak jedeme dál po proudu.

Dlouhý přejezd si zkracujeme trollingem – používám svůj oblíbený wobler DUO Realis Crank M65 11A, který se pohybuje zhruba ve 3,5 metrové hloubce, takže je na tento úsek Labe přímo ideální. Asi půl hodiny se nic neděje, když najednou doslova uprostřed ničeho obrovská rána do prutu – to musí být sumec. Zastavujeme loď, zdolávám rybu, ale ryba se nějak brzy vzdává… Po chvilce vidím bílé břicho a je to jasné – velký candát! Kolega rybu perfektně podebírá, rychle ji měříme, fotíme a pouštíme zpět – měla krásných 72 cm. Vracíme se zhruba 50 metrů zpátky do místa, odkud přišel záběr. Nabíjím tajnou zbraň na velké candáty – DUO Realis Vibration 68 G -Fix. Nástraha ani nestihne dopadnout na dno a je tam – další velká ryba! Kolega jen nevěřícně kroutí hlavou a podebírá candáta 73 cm. Během následující půl hodiny chytáme z okolí místa ještě další tři candáty, ale už v menších velikostech. Souřadnice místa ukládáme do mapy echolotu a jedeme dál. Bohužel se nám už další ryba z našich známých míst chytit nedaří, a tak to pro dnešek balíme. Z úplného propadáku to byl nakonec perfektní zážitek.

Další zajímavé články naleznete v tištěné verzi časopisu Kajman, magazínu Kapr a na www.kajman.cz

Přidejte komentář

Prosíme Přihlášení komentář