Muškařské hovory – Miloslav Šenkýř

Miloslave, jak dlouho se věnuješ rybolovu a muškaření?

Rybolovu se věnuji již od útlého dětství. Běžel rok 1978, když jsem s tátou poprvé ochutnal, co to vůbec rybařina je. Muškařský prut jsem držel v  ruce o hodně let později. Rok si bohužel nepamatuji.

Na jaké úlovky vzpomínáš nejraději?

Nej úlovky, těch byly spousty. Těším se z každé ryby, ale takový ten opravdový trofejní kousek se mi povedl teprve loni. Byl to nádherný pstruh duhový 72 cm, 4,20 kg ze Svratky. Jinak pstruhů potočních od 45 do 55 cm mám chyceno nespočetně.

Jakou taktiku při muškaření nejčastěji používáš? Máš nějakou preferovanou techniku?

Při muškaření rád chytám na suchou mušku, ale můj nejoblíbenější styl je muška splávek, zasvěcení vědí.

V roce 2017 jsi skončil na 14. místě v celorepublikovém žebříčku, k čemuž ti gratuluji. Naši závodní muškaři jsou dlouhodobě nejlepší na světě. V čem jsme lepší než zbytek světa?

V čem jsme lepší než zbytek světa v muškaření? Jedno je jisté – v brodění, to znamená nebát se zabrodit do míst, kde má člověk centimer do goretexu. Rychlost brodění, o tom to je asi nejvíc, protože když chytáte na počet ryb, je to vždy o jedné rybce, která rozhoduje o všem.

Je v muškaření momentálně nějaký trend, který by rozhodně našim čtenářům neměl uniknout?

Trend v muškaření? Snad ani ne, každý muškař dnes ví, co je to francouzský návazec, muška splávek a tak dále.

Pokud zrovna nezávodíš, láká tě spíše lov velkých ryb třeba i jinými technikami nebo se stále snažíš nachytat co největší množství? A baví tě více závodění nebo běžný rybolov?

Když nezávodím, snažím se samozřejmě chytat velké ryby. Myslím lososovité, protože muškařina je pro mě opravdu top. Na podzim, když skončí muška, rád si s kamarády zajdu na mimopstruhovku zavláčet. Jinak závodní muškaření mě stále naplňuje. Mám v sobě závodního ducha a snažím se přechytat ty nejlepší.

Jaké jsou tvoje nejoblíbenější mušky?

Rád chytám způsobem muška splávek – tedy suchá muška a pod ní zavěšení pakomáři a různé nymfičky.

Je pro tebe důležitá rybářská výbava? Kolik máš případně prutů a navijáků?

Výbava je důležitá a hodně záleží na tom, jak se k tomu člověk postaví. Jak čte vodu a hlavní je, aby byla ryba při chuti.

Máš představu, kolik peněz jsi musel investovat do svého závodního vybavení?

Když chci závodit, stojí to samozřejmě peníze. Uvedu příklad: na jezerní závod je třeba mít sestaveno cca 5 prutů, aby ses nezdržoval při změně taktiky. Pět navijáků – na každém jinou muškařskou šnůru a tak dále. A kolik vše stojí? Standardní výbava pro závodního muškaře se může vyšplhat až do řádů desetitisíců korun. Není to levná záležitost, ale stojí to za to.

Jaké jsou tvoje nejoblíbenější revíry doma a v zahraničí? A proč?

Mým nejoblíbenějším revírem je samozřejmě Svratka, na které jsem od mala vyrůstal. Rád se vracím na Slovensko na řeku Váh a u nás v České republice na Vltavu.

Přišel jsi kvůli rybaření o něco (třeba v osobním životě)?

V rybaření a vůbec v osobním životě mám velkou oporu v mé ženě. Sice nerybaří, ale poskytuje mi zázemí a psychickou podporu, která je nesmírně důležitá. Navíc se zná s mnoha kamarády, takže jsme ve spojení s celou muškařskou elitou.

Je něco, co bys u našich revírů chtěl změnit?

Já osobně bych byl rád za to, kdybychom se k naší přírodě chovali lépe, slušně a vážili si každého živého tvorečka.

Na našich pstruhových vodách výrazně ubylo ryb, důvodů je zřejmě více. Čím je to podle tebe způsobeno?

Úbytek ryb v našich revírech je samozřejmě způsoben tlakem řady rybářů, ale nejvíce jsou za tím predátoři. Vydra, norek a kormorán. Když zmiňuji kormorána, vzpomněl jsem si na kamaráda, který mi volal cca před dvěma měsíci a byl nadšený, co je nad jarem na Jihlavce ryb. No a za 14 dní bylo vše jinak, přilétl kormorán a Jihlavka je prázdná. Je to smutné, ale bohužel je to tak.

Změnilo se hodně muškaření za tu dobu, co se mu věnuješ?

Muškařina jde hodně kupředu. Kdo se jí chce věnovat, musí se hodně snažit a jít s dobou a čerpat informace od druhých.

Jaké máš rybářské plány do budoucna?

Hodně plánů a snů jsem si již splnil, ale člověk si postupně dává vyšší cíle. Největší cíl, kterého jsem dosáhl, byla nominace na mistrovství Evropy v muškaření v Polsku, kde jsme získali stříbrné medaile. Ve svém věku se budu stále snažit konkurovat těm nejlepším. A třeba se ještě někdy zadaří dostat se na nějaký šampionát.

Děkujeme za rozhovor. Ptal se Radek Filip

Další zajímavé články naleznete v tištěné verzi časopisu Kajman, magazínu Kapr a na www.kajman.cz

Přidejte komentář

Prosíme Přihlášení komentář