Muškařské hovory – Patrik Martinec

Patrik Martinec je další mladou muškařskou nadějí z Moravského rybářského svazu. Má už za sebou hodně úspěchů.

Patriku, jak dlouho se věnuješ rybolovu a muškaření?

Rybolovu se věnuji od 7 let, kdy jsem s tátou a jeho kamarády jezdil každé léto do jižních Čech na soukromý rybník a postupně se z toho stala tradice, kterou dodržujeme dodnes. V 10 letech jsem se stal členem místní organizace Bojkovice. Začínal jsem s lovem kaprů, ale pořád jsem tak nějak cítil, že to pro mě není to pravé. Asi po dvou letech jsem začal chodit do muškařského kroužku a již po krátké době jsem věděl, že se muškaření budu věnovat naplno. Velké díky patří především Milanu Čubíkovi, Luboši Rozovi a Víťovi Pavlackému, kteří mi vždy dobře poradili nejen v rámci mé muškařské cesty.

Na jaké úlovky vzpomínáš nejraději?

Úlovků mám spoustu a je těžké vybrat ten nejlepší. Potěší mě úlovek každé ryby a užívám si každou chvíli u vody. Ale kdybych měl vybrat jen jeden, tak to bude asi lipan, kterého jsem chytil letos v létě při mistrovství světa juniorů v Polsku, které se konalo na řece San. Lipan měřil 486 milimetrů a určitě patřil k největším lipanům, pokud nebyl vůbec největší na celém mistrovství světa.

Jakou taktiku při muškaření nejčastěji používáš? Máš nějakou preferovanou techniku?

Nejčastěji chytám na nymfu s francouzským návazcem. Tento návazec používá snad každý závodník, ale každý ho má trochu jiný. Někdo ho má ujímaný a někdo má obyčejný vlasec. Záleží na každém, co mu vyhovuje. Tento návazec je připojen k šňůře, které se říká „trojnulka“. Je to speciální šňůra pro nymfování. Tento způsob chytání je dle mého názoru nejúčinnější, ale mnohem radši si zachytám se suchou muškou. Na sucho chytám s hodně dlouhým návazcem, tak zvaným španělským. V oblibě mám taky jezerní muškaření.

Patrik Martinec s krásnou parmou

Loni jsi vyhrál na mistrovství republiky, k čemuž ti gratuluji. Naši závodní muškaři jsou dlouhodobě nejlepší na světě. V čem jsme lepší než zbytek světa?

Děkuji. Bylo to mé zatím jediné vítězství. Myslím, že se na mě po dlouhém čekání usmálo i trochu štěstí. Zároveň to byl můj poslední juniorský závod, tak jsem se s touhle kategorií aspoň hezky rozloučil. Ve světě určitě patříme k nejlepším, to je pravda. Já si myslím, že je to způsobeno tím, že v Česku máme spoustu závodů, a naši závodníci jsou tak hodně vychytaní a to zužitkovávají na mistrovství světa a Evropy.

Je v muškaření momentálně nějaký trend, který by rozhodně našim čtenářům neměl uniknout?

Trendů je vždy mnoho. V současné době se výbava hodně zjemňuje a pruty se výrazně prodlužují, a proto se dá k rybám dostat blíž. K lepší prezentaci našich mušek ve vodě nám pomáhají tenčí šnůry a vlasce. Ale aby si rybář z trendu vytvořil přednost, musí ho často trénovat.

Máš nějakého sponzora? Můžeš prozradit čtenářům, co pro tebe spolupráce se sponzorem konkrétně znamená?

Já osobně sponzora nemám, protože je těžké v nemediálním sportu sehnat sponzora, ale jsou firmy, které mi pomáhají. Mezi ně patří firma Hanák Competition a firma Hends, kteřé mi poskytují slevy na své výrobky. V muškařském klubu Bojkovice, kterého jsem členem, nějaké sponzory máme. Bez nich by to nešlo.

Pokud zrovna nezávodíš, láká tě spíše lov velkých ryb třeba i jinými technikami, nebo se stále snažíš nachytat co největší množství? A baví tě více závodění, nebo běžný rybolov?

Lov velkých ryb mě baví čím dál víc a rád si vyzkouším i techniky, které neumím, nebo se v nich rád zdokonalím. Ale když jsem na revíru, kde se příliš velkých ryb nevyskytuje, tak jsem rád i za malé ryby. Závodění mě ale baví víc, protože jsem celkem soutěživý a mám rád ten adrenalin, který při závodě vždy je.

Jaké jsou tvoje nejoblíbenější mušky?

Na sucho chytám často rockerku, což je chlupatá muška, která je vyrobena z CDC peří a díky tomu výborně plave a vyprovokuje rybu k záběru. Když ryba nechce žrát z hladiny, tak ji někdy přitopím pod hladinu prudkým trhnutím za šňůru a chytám ji na mokro. Tohle je výborné na chytání tloušťů. Rockerka je hodně univerzální muška, dá se na ni chytit pstruh, jelec, ale i lipan. Na nymfu rád chytám malého orange taga se stříbrnou hlavičkou. Tahle muška má oranžový tip a tělíčko je navázáno z černého králíka, který okroužkuji červeným drátkem, a za hlavičku dám trochu CDC a spectra dubbing číslo 46 od firmy Hends.

Je pro tebe důležitá rybářská výbava? Kolik máš případně prutů a navijáků?

Pro závodníka je výbava důležitá, tudíž i pro mě. Je spoustu prutů, navijáků či šňůr, ale každému závodníkovi vyhovuje něco jiného. A taky není jednoduché si vybrat ten správný. V obchodě se těžko poznává dobrý, či špatný prut. Nejlíp se to pozná u vody. U navijáků je to mnohem snazší, tam je důležitá brzda a váha. Prutů mám 12 a navijáků asi 15.

Jaké jsou tvoje nejoblíbenější revíry doma a v zahraničí? A proč?

U nás mám nejraději řeku Svratku. Je dobře zarybněná a od mého bydliště asi nejbližší pstruhová voda. Ale mnohem častěji jezdím na Slovensko na Váh, který je kvalitně zarybněný, a hlavně je velká šance potkat i větší rybu.

Na našich pstruhových vodách výrazně ubylo ryb, důvodů je zřejmě více. Čím je to podle tebe způsobeno?

Myslím si, že rybáři se čím dál více zdokonalují ve svých technikách. Dalším důvodem je úbytek vody v našich řekách. Samozřejmě predátorů kolem našich revírů je spousta a jejich činnost se taky podepisuje na úbytku ryb.

Změnilo se hodně muškaření za tu dobu, co se mu věnuješ?

Muškaření se určitě změnilo. Co se týče nymf, tak když jsem začínal, používaly se větší velikosti. V dnešní době se chytá na malé mušky s velkou hlavičkou a hodně tenkým tělíčkem, ale určitě se vyplatí mít v krabičce i nějaké to „sousto“. U suchých mušek je to velmi podobné, taky se zmenšily. Dále se chytání změnilo v návazcích. Teď se používají výrazně delší návazce na sucho, než tomu bylo dříve. Když jsem se začínal učit házet s muškařským prutem, tak bych si nedokázal představit, že budu někdy chytat s návazcem, který dosahuje téměř délky šesti metrů.

Jaké máš rybářské plány do budoucna?

Snažit se být úspěšný v závodění a taky se zdokonalovat v chytání. A proto budu věnovat ještě více volného času rybám, protože bez tréninku se úspěch nedostaví. Ale taky bych se chtěl podívat někam do zahraničí na místní řeky či jezera.

Děkuji za rozhovor. Ptal se Radek Filip

Další zajímavé články naleznete v tištěné verzi časopisu Kajman, magazínu Kapr a na www.kajman.cz

Přidejte komentář

Prosíme Přihlášení komentář