Neuvěřitelný vývoj echolotů – co umí nejmodernější sonary?

Displej Lowrance HDS Live

Rybářská elektronika stále zaznamenává obrovský vývoj. Bez nadsázky lze říci, že často rozhoduje o úspěchu a neúspěchu rybáře. Echolot vám stále naštěstí rybu nechytí, ale pokud ho umíte dobře používat a číst, k jejímu úlovku vám muže hodně pomoci. Pojďme si ukázat, v čem jsou nejmodernější echoloty lepší než ty používané před několika lety, nebo ty z nižších výrobkových řad na příkladu echolotu Lowrance HDS Live 12. Stejný test bychom mohli provést například na elitním výrobku Humminbirdu Solix Chirp Mega. Podělím se ovšem o poznatky spojené s HDS Live, se kterým mám více zkušeností.

Test Lowrance HDS Live
Lowrance HDS Live

Výborný displej

Ještě před 5 lety měla většina z nás černobílé echoloty. Později se začínaly používat malé 5 palcové displeje s malým rozlišení. Dnes jsou barevné displeje samozřejmostí. Ten na HDS Live 12 (číslo označuje počet palců displeje) má rozlišení 1 280×800 (největší 16 palcová verze dokonce FullHD rozlišení 1 920×1 080). To v praxi znamená možnost mnohem lépe zoomovat na podvodní struktury a především více detailů na bočním snímání echolotu. Při použití klasické 2D sondy, nebo downscanu si totiž bohatě vystačíte s 5 nebo 7 palcovými echoloty.

Sidescan Lorance HDS Live
Informace ze sidescanu na velkém displeji jsou mnohem lépe čitelné
Využít můžete až 6 panelů na jedné obrazovce

Na kvalitní boční snímání, které vám zobrazuje situaci na obou stranách lodě, ale potřebujete více prostoru a tím pádem minimálně „devítku“ nebo ještě lépe „dvanáctku“ s co nejvyšším rozlišením. Obrazovku lze rozdělit dokonce až do 6 panelů, můžete tak mít více věcí plně pod kontrolou. Není problém najednou si zobrazit 2D sonar s 200 kHz frekvencí, mapu, downscan, sidescan, živou sondu a ještě si k tomu třeba pustit nějaké instruktážní video (osobně na vodě raději chytám ryby, než sleduji video, ale proti gustu žádný dišputát). Na displej je výborně vidět i v polarizačních brýlích. Na sluníčku v nich dokonce vidíte na displej mnohem lépe. Je dobře vidět i z boku (80° vlevo/vpravo). Velký displej má samozřejmě i příslušný odběr proudu. U dvanáctky je to 3,6 A. Při celodenním rybolovu je tak lepší ho napájet minimálně 50 Ah trakční baterkou. I z tohoto důvodu bych osobně ještě větší 16 palcový displej nechtěl. Nemluvě o tom, že čím je displej větší, tím je i dražší a křehčí.

echolot Humminbird Solix 12
Humminbird Solix 12 má výborné boční snímání

Skvělé ovládání

U běžných echolotů bývalo a bývá k dispozici buď ovládání jenom pomocí tlačítek či dotykový displej s 4–5 tlačítky. HDS Live má kvalitní dotykový displej a 12 tlačítek + joystick. Hodně věcí tak nemusíte hledat složitě přes menu, ale stačí zmáčknout jedno tlačítko. Jsou k dispozici i 4 plně uživatelsky konfigurovatelná tlačítka. Jedním tlačítkem si tak můžete nastavit třeba okamžité zobrazení preferovaného rozdělení displeje. Trávíte tak méně času „hraním si s televizí“ a a můžete se tak více věnovat chytání. Nově je nabízeno i dálkové ovládání, které se hodí například ve větších lodích.

Kryt Lowrrance HDS Live
Pro velký displej je nutností kvalitní kryt.

Rychlost

U běžných echolotů trávíme hodně času čekáním, než se nám echolot načte, přepne do požadované volby. Echoloty se hodně sekají. HDS Live 12 je vybaven dokonce čtyřjádrovým procesorem, díky kterému je plynulý i na velké obrazovce. Zvládá tak i práci s nejmodernějšími živými sondami a klidně se při tom můžete dívat na video z internetu.

Active Imaging v echolotu

Elitní řada echolotů Garmin
Garmin Echomap

Fantastická síťová kompatibilita

Jedním z hlavních argumentů pro pořízení nejvyšších řad echolotů jsou úžasné možnosti síťové kompatibility. HDS Live umožňuje propojení více echolotů pomocí ethernetového kabelu, což oceníte ve velkých lodích. K dispozici jsou sloty na USB i HDMI a 2 sloty na microSD. Je vybaven wi -fi i bluetooth. Bez problémů ho tak můžete ovládat ze svého mobilního telefonu nebo tabletu či do nich obrazovku svého echolotu živě sdílet. Můžete ho synchronizovat se svým mobilem do té míry, že se vám na echolotu budou zobrazovat smsky, další zprávy nebo příchozí hovory. Není problém si na obrazovce zobrazit Google mapu včetně vaší aktuální pozice či se dívat na livestream vašeho oblíbeného rybářského závodu. HDS Live má také dvoukanálový mód, díky čemuž umí například pracovat se dvěma sondami najednou na jedné obrazovce. Jedna z nich může být třeba vzadu na lodi, druhá na příďovém motoru. Neuvěřitelné jsou i možnosti ovládání příďového motoru z echolotu i za pomoci Navionics a C -Map.

Konektory Lowrance HDS Live
Možnosti sítové konektivity jsou takřka nepřeberné.
Ve vetšine prípadu využijeme slot pro napájení (vlevo) a zapojení Active Imaging nebo jiné sondy (vpravo).

Živé mapy

Obrovský pokrok nastal i u map. Nejenom že dnes máme k dispozici výborné hotové mapy od C -Map či Navionics (ty jsou skutečně skvělé, ale musí mimochodem ještě hodně zapracovat na pokrytí České a Slovenské republiky). Můžeme si ale tvořit i batymetrické mapy vlastní (zobrazující hloubky). Kdysi jsme ale trávili čas jezděním na lodi nebo člunu a sbírali jsme tak data, se kterými jsme museli běžet k počítači, v něm jsme si pomocí speciálního programu batymetrickou mapu vytvořili a ta se nám následně zobrazila v echolotu. HDS Live toto umí v reálném čase – okamžitě na vodě. Pomocí Genesis Live. Krásně tak vidíme, jak se nám mapa tvoří přímo za zrcadlem lodi. Tvorbu vlastní mapy lze kombinovat i se „zlepšováním“ C -Mapy a Navionics.

Genesis Live je skvělý pomocník
Live tvorba batymetrických map v echolotu

Kompatibilita s nejmodernějšími sondami

Největší bombou a věcí, která podle mě částečně změní pravidla hry při rybaření, je kompatibilita nejvyšších řad echolotů s nejmodernějšími sondami. Lowrance HDS Live je kompatibilní nejenom se starou dobrou StructureScan 3D sondou a novými Active Imaging sondami, které umožňují kvalitní zobrazení bez ztráty rozsahu. Při frekvenci 800 kHz mají dosah 50 m a 100 m při frekvenci 455 kHz. Především je ale stvořený pro LiveSight sondu, která je reakcí Lowrance na Garmin Panoptix Livescope (Humminbird se zřejmě vydal se svojí 360° sondou vlastní cestou).

Lowrance LiveSight
Nová LiveSight sonda.

Tyto živé sondy jsou schopny reálného vidění situace pod lodí, před ní i za ní. Vidíme tak pohyby nástrahy i ryb v přímém přenose. Pomocí této sondy vidíme, jestli se ryby zrovna aktivně krmí a jak reagují na naši nástrahu. Plaší je, nebo se k ní přibližují? Jsou tak vlastně jakousi kombinací sondy tak, jak je známe, a podvodní kamery. Ovšem kamery, která vidí i do kalné vody až do hloubky 61 metrů. Upgradovaná Lowrance LiveSight sonda se mi dostala do ruky pár dní před dokončením tohoto článku o vývoji echolotů a je to skutečně něčím neuvěřitelným. O tom ale třeba někdy příště. Zatím se můžete podívat na video.

Screenshot s live sondy
Největší peckou je z mého pohledu kompatibilita s moderními živými sondami.

Shrnutí

Výhod mají nejvyšší řady echolotů samozřejmě ještě více. Představili jsme si pár těch základních. O tom, jestli do nich budete investovat, samozřejmě rozhodne především vaše peněženka. Platí to, že na hodně rybářských situací stačí levnější modely. Na všechny situace rozhodně ne. Cena Lowrance HDS Live 12 se dnes u nás pohybuje okolo 99 000 Kč, Humminbird Solix 12 stojí přibližně 80 000 Kč, Garmin Echomap 12 vychází na 82 000 Kč.

Další zajímavé články naleznete v tištěné verzi časopisu Kajman, magazínu Kapr a na www.kajman.cz

Přidejte komentář

Prosíme Přihlášení komentář