Pelagic sharpshooting – chytání candátů ve sloupci (závěr)

Vertikální jigování ve středu vodního sloupce je nejvhodnější pro jezera s hloubkou 8 až 10 m nebo více. Pro vyhledávání ryb můžete použít jak elektrický, tak benzínový motor. Čím lépe se naučíte ovládat, zastavit loď a vrátit se zpět nad echo, tím rychleji a více vody prohledáte. Když jsou podmínky dobré, vyhledávám s mým benzínovým motorem ryby v rychlosti 3–3,5 uzlu (do 6,5 km/h). Dobrá rada je začít pomalu a pak zvyšovat rychlost, jak se budete zlepšovat v ovládání vaší lodi.

Nejdříve jsem používal elektromotor. Je tichý a pohodlný, ale nemůžete s ním jet rychleji než 1 uzel, protože ve vyšších rychlostech je problém zastavit těžší loď na místě. Motor na přídi není pro tento způsob lovu vhodný, protože budete muset často popojet dopředu, dozadu a do strany, abyste udrželi loď přímo nad rybou. Další zajímavou zkušeností s „tichými“ elektrickými motory, navzdory tomu, co si většina lidí myslí, je, že plaší ryby mnohem více než benzínové motory. Elektrický motor pod vodou vydává zvuk o vysoké frekvenci, která někdy vyděsí ryby. Funguje to tak hlavně na vodách vystavených velkému rybářskému tlaku. Důkazem je to, že candát, který je v horní části vodního sloupce, se často ponoří na dno, když se nad ním pokoušíte zastavit loď s elektrickým motorem. To s benzínovým není neobvyklé, že chytáte ryby 2 až 3 m pod hladinou. Dokonce i v hloubce 7 až 10 m candát občas negativně reaguje na elektromotor. S benzínovým motorem to může být naopak. Candát může být dokonce i zvědavý. Benzíňák ho může přitahovat a ryba vystoupá k hladině. Kontrola lodi je tou nejobtížnější disciplínou při vertikálním jigování ve sloupci. Když najdete za pomoci echolotu candáta, musíte zastavit loď, dát zpátečku a „zaparkovat“ nad rybou. Čím rychleji jedete, tím obtížnější to je. Jediným způsobem, jak to natrénovat, je dostatek praxe.

Za bezvětří je jedno, jakým směrem při zastavování loď natočíte. Ve větru musí být ale natočena zádí k vlnám, pokud chcete mít naději na úspěch. Nikdy nepouštějte dolů nástrahu, dokud není loď pod vaší plnou kontrolou. Dokud nejste přesně nad rybou!

VYBAVENÍ A TAKTIKA

Doporučuji trochu silnější prut, ale naviják, vlasec a nástrahy jsou víceméně stejné jako při normálním vertikálním jigování. Jeden důležitý rozdíl je v jigových hlavičkách. Potřebujete těžké olověné hlavičky o váze 25 až 30 g. Taková nástraha se bude rychleji potápět. Tím získáte lepší kontrolu nad nástrahou. Je pak snazší udržet ji nad rybou, když manévrujete s lodí během lovu. V silném větru máte jenom několik málo sekund na zaseknutí ryby, než vlny odtlačí loď pryč. Ze stejného důvodu preferuji raději nástrahy s ocasem ve tvaru písmena V nebo jednoduché smáčky. Kladou ve vodě menší odpor a rychleji se potápějí, než nástrahy s ocasem ve tvaru pádla (tzv. rippery). Dávám přednost různým gumovým nástrahám, ale když jsou candáti opatrní, zaznamenal jsem také úspěch s mrtvými rybičkami. Jako obvykle musíte experimentovat s barvami a velikostmi nástrah, abyste našli tu pravou pro daný den.

Westin TwinTeez – dokonalá nástraha k lovu candátů ve sloupci

Když najdete candáty, je to celé jenom o tom co nejrychleji dostat nástrahu dolů a nevyplašit je. Zpočátku nechávám padat nástrahu volně a když jsem blíže rybě, lehce zpomalím rychlost propadu. V čisté vodě je dobré zastavit tak 150 až 200 cm nad rybou a v kalnějších vodách někdy musíte jít až na vzdálenost 50 až 100 cm, abyste ryby vyprovokovali. Vyzkoušejte různé techniky a buďte opatrní, abyste rybu nevyplašili. Začněte ve větší vzdálenosti od ryby a pokud se nedostaví kontakt s rybou, postupujte k rybě blíže. Ryby by měly přijet k nástraze, a ne naopak! Veďte vaši nástrahu malými, jemnými pohyby s několikasekundovými intervaly. Jsou-li ryby aktivní, většinou přijde rychlá odezva. Jestli ryba zaútočí na nástrahu, nebo ne, souvisí s tím, jak rychle se k ní zvedá. Pozorujte, jak ryby reagují, a dejte si pozor na příliš rychlé pohyby, když je ryba blízko vaší nástrahy. Někdy stačí i malé trhnutí s prutem k vystrašení candáta. Ten pak okamžitě klesne ke dnu.

VELKÁ REVOLUCE!

Jednou z nejzajímavějších součástí rybolovu ve sloupci naskytne možnost nahlédnout do tajemného života candátů. Pozorujete jejich chování a na vlastní oči můžete vidět, jak opatrná ryba. Sledování těchto ryb na obrazovce echolotu kompletně změnilo můj pohled na líného a nemilosrdného predátora. Naopak velcí candáti mohou být velice plaší a pohybují a se ve sloupci nahoru a dolů mnohem než si myslíte. I když může být někdy těžké candáty chytit, jsou velmi zvědaví. S echolotem jako vaším podvodním okem zažijete mnoho fascinujících, ale i frustrujících okamžiků.

Občas budou ryby několikrát zkoumat vaši zůstat mohou zůstat u nástrahy velmi dlouho aniž by na ni zaútočili. Naproti tomu také zažijete okamžiky, kdy candáti zaútočí na většinu nástrah bez váhání. Spustíte-li vaši nástrahu k velké rybě, na sonaru uvidíte, jak se ryba zvedá k nástraze, a pak už jen ucítíte tu mocnou sílu candátího útoku. Podle mého názoru je lov ve středu sloupce velkou revolucí, která kompletně změní lov candátů. Někteří lidé stále nevěří, že je možné touto technikou úspěšně lovit candáty. Můžete je požádat, ať si sami vyzkouší vertikální lov candátů ve sloupci, aby zjistili, jak efektivní to je. Pokud preferujete akčnější lov menších ryb, pak tato metoda není to pravé ořechové. Ale jestliže se chcete zaměřit na lov velkých candátů a chytat ryby s větší průměrnou hmotností, je to ten pravý způsob. Chvíli trvá, než se to naučíte a najdete správné revíry, ale vyzkoušíte-li tuto techniku, slibuji vám, že váš lov candátů projde dramatickou změnou!

Text: Jörgen Larsson
Foto: Jörgen Larsson & Klas Hagert

Další zajímavé články naleznete v tištěné verzi časopisu Kajman, magazínu Kapr a na www.kajman.cz

Přidejte komentář

Prosíme Přihlášení komentář