Rybáři ve Švédsku vyvinuli speciální techniku prezentování nástrahy ve středu vodního sloupce za pomocí echolotu. V krátké době metoda zaznamenala úžasné výsledky a není pochyb o tom, že lov ve sloupci je klíčem k chytání těch největších candátů!
SEZNÁMENÍ
Kolega Klas křižuje vodu tam a zpět nad hlubokými partiemi a přitom neustále sleduje obrazovku echolotu. Hodinu prohledáváme jezero a nenašli jsme žádného candáta, když v tom Klas náhle najde rybu. Rychle zařazuje zpětný chod, aby zastavil loď a v tu chvíli se zvětšuje echo na obrazovce. „Ryba je přímo pod lodí,“ říká a posílá nástrahu do hloubky. Na echolotu je jasně viditelný symbol na hloubce devíti metrů a mohu tak přesně vidět, jak se nástraha blíží k rybě. Klas mírně zpomaluje nástrahu a zastavuje ji dva metry nad rybami. „A teď se podívejte na tohle,“ říká s jistotou a velkým úsměvem na tváři. Moment, který následuje je ohromující: Klas trochu zatahá prutem, potom drží prut v naprostém klid a čeká několik sekund. Ryba nereaguje. Klas opakuje postup. Stále žádná reakce. Pak spouští nástrahu o půl metru hlouběji a po dalším mírném zatahání se dostavuje odpověď. Ryba, která se na echolotu zobrazuje jako žlutá ohnivá koule náhle stoupá směrem k nástraze.

FAKTA – ŠVÉDSKÁ REVOLUCE
První materiál o této metodě jsem ve Švédsku představil v roce 2006. I za pomoci mého dobrého přítele Luca Coppense její popularita velmi rychle rostla. Vertikální lov ve středu sloupce byl v prvních letech nepříliš známý, skoro by se dalo mluvit o takovém malém tajemství. Ale jak se mezi rybáři začal šířit, získával si stále větší popularitu. V průběhu roku 2012 jsme mohli vidět výsledky této techniky, a to více chycených velkých candátů, než kdy předtím. Loni bylo ve Švédsku chyceno touto technikou sedm candátů přes 10 kg. Také velké množství ryb mezi 7 až 9 kg. Na konci května 2012 jsem měl to štěstí chytit touto metodou svou vysněnou rybu. Fantastického candáta ve skvělé kondici o délce 101 cm a 11,82 kg. Byl to druhý největší candát chycený ve Švédsku, jen o 187 gramů lehčí, než je oficiální rekord!



„Podívej se, už je to tady,“ říká Klas s velkým nadšením. To i navzdory tomu, že takovou věc viděl již stokrát. Napětí je neúnosné. Když se symbol ryby na obrazovce echolotu blíží k nástraze, přestávám dýchat. Nakonec se oba symboly na monitoru spojí v jeden a Klas v ten samý okamžik ucítí silný odpor. Mírně udivený a zcela ohromený jsem kroutil hlavou, když Klas vylovil z vody tvrdě bojujícího candáta.
Úlovek není nijak zvláštní. Pěkný candát okolo 3 kg, ale zážitek ve mně zanechal silný dojem. Pohled na echolot utkvěl v mé mysli a já jsem si uvědomil, že můj lov candátů v budoucnu už nikdy nebude stejný. Možnost cíleně lovit konkrétní velkou rybu a mít možnost vidět na obrazovce, jak reaguje na nástrahu, není jen lákavé a efektivní. To je rybářský přímý přenos a zábava na té nejvyšší úrovni!


BLÁZNIVÝ NÁPAD
Tato metoda se zrodila shodou náhod a chytré myšlenky. Klas Hagert byl na lovu okounů na jeho oblíbeném jezeře v létě 2006. Udělal dlouhý drift a zpět se vracel se zapnutým motorem. Najednou sonar ukázal dvě velké ryby na šestimetrové hloubce. Reflexivně přepnul motor na neutrál a ihned nahodil svojí nástrahu k rybám, které právě minul. Nechal nástrahu klesnout a dočkal se po několika sekundách razantního záběru. O pár minut později vylovil krásného candáta kolem čtyř kilogramů.

V té chvíli si Klas ještě neuvědomil, že spatřila světlo světa nová rybářská technika a že jeho lov candátů čeká radikální změna. Šťastný záběr mu ale zajistil mnoho bezesných nocí. Jal se pilovat šílenou novou techniku. Místo náhodného rybolovu začal candáty aktivně vyhledávat v polovině vodního sloupce s pomocí echolotu. Aby bylo možné sledovat jeho nástrahu, když ji spustí pod loď k objevené rybě, umístil sondu echolotu do držáku na levou stranu lodi. A vertikální jigování ve středu sloupce se osvědčilo. Klas byl stále blíže k úlovkům candátích monster…

První sezónu nechytil Klas žádného opravdu velkého candáta, ale chytil dost ryb, aby si uvědomil, že jde správnou cestou. Nabitý energií pokračoval v hledání velkých candátů na místním jezeře a také se naučil lépe ovládat loď. Zastavit rychle motor a vrátit se zpět k rybě, kterou viděl na echolotu. V roce 2007 do sebe začalo všechno zapadat. Klas se naučil nastavit svůj sonar, tak aby získal co nejvíce informací, jak jen to je možné a v tu dobu také chytil více a větších candátů. Měl chycených několik velkých candátů a mezi nimi byl i jeho nový osobní rekord 9,75 kilogramu!

ZCELA ZÁVISLÝ
Osobně jsem začal zkoušet lov ve středu sloupce v roce 2008. Technika nebyla tak snadná, jak to vypadalo, když jsem viděl Klase v akci. Trvalo mi nějaký čas, než jsem se naučil ovládat loď a zastavit nad rybou, kterou jsem objevil. Někdy se mi skutečně podařilo na moji nástrahu dostat záběr. Vzrušení a napětí bylo obrovské. Vlastně již první výlety byly velmi zajímavé a já jsem se hodně naučil. Téměř při každé vyjížďce na vodu jsem měl záběr. Některé ryby se vyplašily a klesly ke dnu. Mnoho ryb bylo zvědavých a připlavalo prozkoumat nástrahu zblízka, i když většina se rozhodla nezaútočit. Ale s každou chycenou rybou moje nadšení rostlo.

Tato metoda lovu mě totálně pohltila a moje výsledky začínaly být stále lepší a lepší. Prví sezónu byla moje největší ryba těsně pod šest kilo, ale v průběhu roku 2009 se trpělivost a odhodlání začalo vyplácet. Na moji lehkou vertikální sestavu jsem chytil mnoho candátů s několika rybami přes 6 a 7 kilo. Od té doby se mé úspěchy zvyšovaly každou sezónu. Zdolal jsem více ryb větších velikostí z mnoha různých jezer. Během roku 2012 jsem touto metodou chytil více velkých candátů, než kdy před tím se šesti rybami o váze osmi kil.

CANDÁT VE STŘEDU VODNÍHO SLOUPCE
K získání důvěry v tuto techniku se musíte naučit a uvědomit si, že velcí candáti tráví navzdory očekávání rybářů značnou část svého života ve středu sloupce. A to kromě období tření na jaře. V hlubokých jezerech a pomalu tekoucích řekách žijí a loví ve středu sloupce v létě, na podzim a dokonce i v zimním období. Samozřejmě také tráví určitý čas u dna, ale když jsem na ně narazil, obvykle byli méně aktivní. V rychle tekoucích řekách se snaží dostat z proudu a najít si pomalou vodu u dna nebo vracák. Zdá se, že v hlubokých jezerech se velcí candáti zdržují ve středu sloupce většinu času a hloubka, ve které je najdete, záleží na mnoha faktorech: jak jsou aktivní, kde jsou malé rybky, rušení od lodí a lodních motorů, světelné podmínky, čas, teplota vody, obsah kyslíku ve vodě, větrné podmínky a jak čistá je voda.

lovné místo.
Na začátku léta a v pozdním podzimu občas najdete candáty poblíž potopených ostrovů, ale ve většině případů potkáte větší ryby okolo, nebo přímo na nejhlubších částech jezera. Na některých vodách najdete velké ryby jen 2 až 3 metry pod hladinou a na jiných se zřídkakdy posunou výš než 5 až 6 metrů od hladiny. Ve velmi hlubokých a čistých vodách může candát zůstat v hloubce 15 až 25 metrů přes den a přesunout se blíže k hladině v noci v honbě za potravou. Ale neplatí zde žádná pravidla bez výjimky. Občas jsem našel velké ryby velmi vysoko i v čisté vodě, v bezvětří a za slunečné oblohy. Každé jezero je jiné, ale pamatujte si, že aktivnější candáty najdete ve vyšších částech vodního sloupce.
Více si o této revoluční technice povíme brzy na www.kajman.cz.
Text: Jörgen Larsson
Foto: Jörgen Larsson & Klas Hagert
Přidejte komentář