Pelagic sharpshooting – chytání candátů ve sloupci (1. díl)

Pelagic sharpshooting

Rybáři ve Švédsku vyvinuli speciální techniku prezentování nástrahy ve středu vodního sloupce za pomocí echolotu. V krátké době metoda zaznamenala úžasné výsledky a není pochyb o tom, že lov ve sloupci je klíčem k chytání těch největších candátů!

SEZNÁMENÍ

Kolega Klas křižuje vodu tam a zpět nad hlubokými partiemi a přitom neustále sleduje obrazovku echolotu. Hodinu prohledáváme jezero a nenašli jsme žádného candáta, když v tom Klas náhle najde rybu. Rychle zařazuje zpětný chod, aby zastavil loď a v tu chvíli se zvětšuje echo na obrazovce. „Ryba je přímo pod lodí,“ říká a posílá nástrahu do hloubky. Na echolotu je jasně viditelný symbol na hloubce devíti metrů a mohu tak přesně vidět, jak se nástraha blíží k rybě. Klas mírně zpomaluje nástrahu a zastavuje ji dva metry nad rybami. „A teď se podívejte na tohle,“ říká s jistotou a velkým úsměvem na tváři. Moment, který následuje je ohromující: Klas trochu zatahá prutem, potom drží prut v naprostém klid a čeká několik sekund. Ryba nereaguje. Klas opakuje postup. Stále žádná reakce. Pak spouští nástrahu o půl metru hlouběji a po dalším mírném zatahání se dostavuje odpověď. Ryba, která se na echolotu zobrazuje jako žlutá ohnivá koule náhle stoupá směrem k nástraze.

Jörgen Larsson s famózním candátem o délce 95 cm a váze 8,69 kg chyceným ve sloupci na holandském revíru Gooimeer.

FAKTA – ŠVÉDSKÁ REVOLUCE

První materiál o této metodě jsem ve Švédsku představil v roce 2006. I za pomoci mého dobrého přítele Luca Coppense její popularita velmi rychle rostla. Vertikální lov ve středu sloupce byl v prvních letech nepříliš známý, skoro by se dalo mluvit o takovém malém tajemství. Ale jak se mezi rybáři začal šířit, získával si stále větší popularitu. V průběhu roku 2012 jsme mohli vidět výsledky této techniky, a to více chycených velkých candátů, než kdy předtím. Loni bylo ve Švédsku chyceno touto technikou sedm candátů přes 10 kg. Také velké množství ryb mezi 7 až 9 kg. Na konci května 2012 jsem měl to štěstí chytit touto metodou svou vysněnou rybu. Fantastického candáta ve skvělé kondici o délce 101 cm a 11,82 kg. Byl to druhý největší candát chycený ve Švédsku, jen o 187 gramů lehčí, než je oficiální rekord!

Takhle to vypadá, když přejedete velkou rybu stojící pod pohybující se lodí. Ozve se varovný signál a ozvěna se zobrazí tenkou dlouhou linkou. Když je ryba přímo pod sondou, je zobrazení nejsilnější a zbarvené. Když jste za rybou, upozorní vás slábnoucí signál.
Chcete-li být úspěšní v lovu ve sloupci, musíte natrénovat nahazování, tedy spuštění nástrahy ve chvíli, když jste přímo nad rybou. Na obrazovce sonaru vidíte správný moment pro spuštění nástrahy, a to ve chvíli, kdy se echo na vertikálním okně zabarví. Když je loď v klidu, zobrazí se ryba jako tlustá žlutá nebo zelená linka namísto oblouku.
Normálně najdete největší candáty v nejhlubších částech jezera, nebo kolem nich. Tlustý candát na fotografii byl chycen v deseti metrech na dvacetimetrové hloubce.

„Podívej se, už je to tady,“ říká Klas s velkým nadšením. To i navzdory tomu, že takovou věc viděl již stokrát. Napětí je neúnosné. Když se symbol ryby na obrazovce echolotu blíží k nástraze, přestávám dýchat. Nakonec se oba symboly na monitoru spojí v jeden a Klas v ten samý okamžik ucítí silný odpor. Mírně udivený a zcela ohromený jsem kroutil hlavou, když Klas vylovil z vody tvrdě bojujícího candáta.

Úlovek není nijak zvláštní. Pěkný candát okolo 3 kg, ale zážitek ve mně zanechal silný dojem. Pohled na echolot utkvěl v mé mysli a já jsem si uvědomil, že můj lov candátů v budoucnu už nikdy nebude stejný. Možnost cíleně lovit konkrétní velkou rybu a mít možnost vidět na obrazovce, jak reaguje na nástrahu, není jen lákavé a efektivní. To je rybářský přímý přenos a zábava na té nejvyšší úrovni!

Jörgen Larsson s obrovským candátem 101 cm a 11,82 kg chyceným vertikální přívlačí ve sloupci.
Klas Hagert ze Švédska, vynálezce lovu ve středu sloupce zdolávající dalšího pěkného candáta revoluční technikou.

BLÁZNIVÝ NÁPAD

Tato metoda se zrodila shodou náhod a chytré myšlenky. Klas Hagert byl na lovu okounů na jeho oblíbeném jezeře v létě 2006. Udělal dlouhý drift a zpět se vracel se zapnutým motorem. Najednou sonar ukázal dvě velké ryby na šestimetrové hloubce. Reflexivně přepnul motor na neutrál a ihned nahodil svojí nástrahu k rybám, které právě minul. Nechal nástrahu klesnout a dočkal se po několika sekundách razantního záběru. O pár minut později vylovil krásného candáta kolem čtyř kilogramů.

Takováto místa se přímo nabízejí k lovu, většinou se tam ukrývají nádherné ryby.

V té chvíli si Klas ještě neuvědomil, že spatřila světlo světa nová rybářská technika a že jeho lov candátů čeká radikální změna. Šťastný záběr mu ale zajistil mnoho bezesných nocí. Jal se pilovat šílenou novou techniku. Místo náhodného rybolovu začal candáty aktivně vyhledávat v polovině vodního sloupce s pomocí echolotu. Aby bylo možné sledovat jeho nástrahu, když ji spustí pod loď k objevené rybě, umístil sondu echolotu do držáku na levou stranu lodi. A vertikální jigování ve středu sloupce se osvědčilo. Klas byl stále blíže k úlovkům candátích monster…

Jörgen Larsson s dalším velkým švédským candátem. Jörgen si myslí, že tato metoda je totální revolucí v lovu velkých candátů.

První sezónu nechytil Klas žádného opravdu velkého candáta, ale chytil dost ryb, aby si uvědomil, že jde správnou cestou. Nabitý energií pokračoval v hledání velkých candátů na místním jezeře a také se naučil lépe ovládat loď. Zastavit rychle motor a vrátit se zpět k rybě, kterou viděl na echolotu. V roce 2007 do sebe začalo všechno zapadat. Klas se naučil nastavit svůj sonar, tak aby získal co nejvíce informací, jak jen to je možné a v tu dobu také chytil více a větších candátů. Měl chycených několik velkých candátů a mezi nimi byl i jeho nový osobní rekord 9,75 kilogramu!

Tvrdě bojující candát chycený ve středu sloupce. Všimněte si, že držák na sondu sonaru je namontován na boku lodi.

ZCELA ZÁVISLÝ

Osobně jsem začal zkoušet lov ve středu sloupce v roce 2008. Technika nebyla tak snadná, jak to vypadalo, když jsem viděl Klase v akci. Trvalo mi nějaký čas, než jsem se naučil ovládat loď a zastavit nad rybou, kterou jsem objevil. Někdy se mi skutečně podařilo na moji nástrahu dostat záběr. Vzrušení a napětí bylo obrovské. Vlastně již první výlety byly velmi zajímavé a já jsem se hodně naučil. Téměř při každé vyjížďce na vodu jsem měl záběr. Některé ryby se vyplašily a klesly ke dnu. Mnoho ryb bylo zvědavých a připlavalo prozkoumat nástrahu zblízka, i když většina se rozhodla nezaútočit. Ale s každou chycenou rybou moje nadšení rostlo.

Útok candáta na nástrahu a následná zdolávačka

Tato metoda lovu mě totálně pohltila a moje výsledky začínaly být stále lepší a lepší. Prví sezónu byla moje největší ryba těsně pod šest kilo, ale v průběhu roku 2009 se trpělivost a odhodlání začalo vyplácet. Na moji lehkou vertikální sestavu jsem chytil mnoho candátů s několika rybami přes 6 a 7 kilo. Od té doby se mé úspěchy zvyšovaly každou sezónu. Zdolal jsem více ryb větších velikostí z mnoha různých jezer. Během roku 2012 jsem touto metodou chytil více velkých candátů, než kdy před tím se šesti rybami o váze osmi kil.

Fredrik Harbort s candátem 89 cm ve skvělé kondici z Gooimeer.

CANDÁT VE STŘEDU VODNÍHO SLOUPCE

K získání důvěry v tuto techniku se musíte naučit a uvědomit si, že velcí candáti tráví navzdory očekávání rybářů značnou část svého života ve středu sloupce. A to kromě období tření na jaře. V hlubokých jezerech a pomalu tekoucích řekách žijí a loví ve středu sloupce v létě, na podzim a dokonce i v zimním období. Samozřejmě také tráví určitý čas u dna, ale když jsem na ně narazil, obvykle byli méně aktivní. V rychle tekoucích řekách se snaží dostat z proudu a najít si pomalou vodu u dna nebo vracák. Zdá se, že v hlubokých jezerech se velcí candáti zdržují ve středu sloupce většinu času a hloubka, ve které je najdete, záleží na mnoha faktorech: jak jsou aktivní, kde jsou malé rybky, rušení od lodí a lodních motorů, světelné podmínky, čas, teplota vody, obsah kyslíku ve vodě, větrné podmínky a jak čistá je voda.

Při objevení místa s velkými rybami je dobré označit si místo plovoucí bójkou, abychom později snáze našli nadějné
lovné místo.

Na začátku léta a v pozdním podzimu občas najdete candáty poblíž potopených ostrovů, ale ve většině případů potkáte větší ryby okolo, nebo přímo na nejhlubších částech jezera. Na některých vodách najdete velké ryby jen 2 až 3 metry pod hladinou a na jiných se zřídkakdy posunou výš než 5 až 6 metrů od hladiny. Ve velmi hlubokých a čistých vodách může candát zůstat v hloubce 15 až 25 metrů přes den a přesunout se blíže k hladině v noci v honbě za potravou. Ale neplatí zde žádná pravidla bez výjimky. Občas jsem našel velké ryby velmi vysoko i v čisté vodě, v bezvětří a za slunečné oblohy. Každé jezero je jiné, ale pamatujte si, že aktivnější candáty najdete ve vyšších částech vodního sloupce.

Více si o této revoluční technice povíme brzy na www.kajman.cz.

Text: Jörgen Larsson
Foto: Jörgen Larsson & Klas Hagert

Přidejte komentář

Prosíme Přihlášení komentář