Plavačkové hovory – Roman Pokorný

Roman Pokorný s úlovkem

Roman Pokorný je juniorským mistrem světa v plavané a úspěšný je i mezi dospělými. Přinášíme vám s ním rozhovor.

Rozhovor Roman Pokorný

Romane, jak dlouho se věnuješ rybolovu a plavané?

Rybolovu se věnuji už od 8 let, kdy jsem dostal svůj první rybářský lístek. K plavané mě přivedl můj táta, který dříve v plavané také závodil, a já jsem vždy chtěl být jako on. Svoje první závody jsem chytal, tuším, v roce 2004, ale aktivně chytám až od roku 2006. V roce 2007 jsem poprvé reprezentoval ČR na juniorském mistrovství světa.

Na jaké úlovky a závodní výsledky vzpomínáš nejraději?

Rád vzpomínám na každou návštěvu u vody, kdy chytnu nějakou rybu. Nechodím k vodě pro trofejní úlovky, ale pro ten skvělý pocit z ulovené ryby. Mám radost z toho, že je dokážu na svoje lovné místo nalákat a přelstít. Nicméně jsou tu úlovky, které se dají vyzdvihnout. Například na loňském posledním kolem 1. ligy v plavané na Nových Mlýnech se mi podařilo během 4h závodu ulovit 58 kg cejnů. Ze závodních výsledků z posledních let si nejvíce vážím 3. místa v jednotlivcích z mistrovství Evropy z roku 2014, kde jsme i jako tým obsadili krásné 5. místo. První úspěch, kterého jsem dosáhl, byl na mém prvním mistrovství světa juniorů v roce 2007, kdy jsme získali 1. místo v týmech a já obsadil 4. místo v jednotlivcích.

Jakou taktiku při plavané nejčastěji používáš? Máš nějakou preferovanou techniku, montáž, krmení, rybu nebo nástrahu?

V Česku je v poslední době většina závodů o lovu na odhoz, který je i mým oblíbeným stylem lovu. Jak lov na matchové pruty, kdy se používají tzv. angličáky, tak lov na tzv. boloňky, kdy se loví na pevné splávky. Krmení je tak trochu alchymie. Stavíme ho pokaždé na danou vodu, lovenou rybu i styl lovu. O tom by se dala napsat samostatná kapitola. Nástrahy používám živočišného původu, a to kostní červy, kukly z těchto červů, hnojní žížaly a v neposlední řadě patentky (larvy pakomára).

Letos (2019) jsi skončil na 5. místě v žebříčku pro výběr do reprezentace, k čemuž ti gratuluji. V čem jsou naši současní nejlepší závodníci, mezi které patříš, lepší než zbytek závodního pole?

Děkuji, i pro mě je to veliký úspěch. Nic nejde hned, ale jsou za tím hodiny a hodiny strávené u vody. I ostatní závodníci, kteří se pravidelně umisťují na stupních vítězů, mají za sebou spoustu let v závodní plavané, kdy shromažďovali informace jak ze světa, tak od svých kolegů z České republiky. Jsou schopni veškeré svoje zkušenosti zhodnotit a využít při konkrétních podmínkách daného závodu.

Českým plavačkovým závodníkům se začalo dařit i na mezinárodní scéně, čím jsme svět dotáhli a třeba i předčili?

Dařit se začalo každopádně. Například v hodnocení součtu umístění za posledních 5 let na mistrovství světa národů jsme v roce 2017 byli na 1. místě z 41 hodnocených týmů. Jsem hrdý, že jsem v posledních letech mohl být součástí českého týmu a částečně se podílet na tomto úspěchu. Velká část úspěchu spočívá v tom, že je tým sestavený z nejlepších závodníků, kteří dokážou zjistit informace z tréninků od ostatních států, spojit to se svými poznatky a vytvořit tu nejlepší taktiku. Také v tom, že všichni opravdu fungují jako tým a táhnou během mistrovství za jeden provaz, i když jsou z různých družstev.

Vím o tobě, že chytáš za tým RS Crazy Boys MO Hustopeče Maver. Můžeš prozradit čtenářům, co pro tebe spolupráce se sponzorem konkrétně znamená?

Ano, je to tak. Od roku 2017 reprezentujeme značku MAVER. Na konci loňského roku 2016 získal zastoupení této italské firmy František Hanáček, člen RS CRAZY BOYS HUSTOPEČE – MAVER. Nabídl nám materiální podporu, kterou jsme přijali. Firma MAVER má špičkové produkty, které budeme využívat, budeme psát recenze na námi využívané produkty a podporovat prodej v ČR a SR. Samozřejmě když bude kdokoliv potřebovat
poradit, může se na mě obrátit.

Pokud zrovna nezávodíš, láká tě spíše lov velkých ryb třeba i jinými technikami, nebo se stále snažíš nachytat co největší množství?

Velice rád se věnuji lovu dravců a snažím se na ně po sezóně vyrážet vždy, jakmile mám volnou chvilku. Není to tak časově náročné jako plavaná a to je v podzimní a zimní krátké dny výhodou. Ale i v přívlači se zaměřuji spíše na množství než na velikost.

Baví tě více závodění, nebo běžný rybolov?

Během roku se na běžnou vycházku k vodě prakticky nedostanu. Když je čas a chuť, tak se snažím jet trénovat na tratě, kde mě čekají nějaké závody. V týdnu se věnuji přípravě na nadcházející závody, kam vyrážíme většinou už v pátek.

Je pro tebe důležitá rybářská výbava? Kolik máš případně prutů a navijáků?

Vybavení je pro mě tak trochu úchylka. Dá se říct, že mám vše, ale stejně si musím kupovat nové. Počet prutů, které mám doma, můžu jen odhadovat, ale bude jich určitě okolo 50 ks. Navijáků budu mít doma asi podobné množství. Ne všechno vybavení je používané, ale je škoda se ho zbavovat.

Máš představu, kolik peněz jsi musel investovat do svého závodního vybavení?

Tak tuto částku asi ani nechci odhadovat, určitě to bude číst někdo z rodiny. 🙂 Ale bude se to pohybovat v rámci desítek tisíc korun.

Je něco, co bys u našich revírů chtěl změnit?

Revíry máme u nás v republice krásné, ale je tu jedna věc, která je vyloženě proti rybářům, a to jsou cyklostezky po březích našich řek. Například v okolí řeky Labe. Jinak záleží spíše na lidech v místních organizacích a na snaze se o naše revíry starat.

Máš jakožto úspěšný rybář nějakou radu pro ty, kteří mají méně zkušeností a stále čekají na první pravidelnější úlovky?

Jako základ bych považoval navštívit nějaké plavačkové závody ve vašem okolí, podívat se, jak chytají zkušenější, a nebát se zeptat se jich na radu.

Změnila se plavaná hodně za tu dobu, co se jí věnuješ?

Když si vzpomenu na svoje začátky, tak udělala plavaná obrovský pokrok. V dnešní době jsou u nás dostupné všechny vymoženosti, které světově uznávaní rybáři pomáhali vyvíjet. Prakticky každá novinka je okamžitě dostupná
na českém trhu. To také dopomohlo k tomu, aby se čeští závodníci dokázali vyrovnat světové špičce.

Jaké máš rybářské plány do budoucna?

Rád bych se dále věnoval plavané a stál při rozvoji tohoto velice zajímavého a zábavného sportu, který je vhodný pro každou věkovou skupinu.

Děkuji za rozhovor. Ptal se Radek Filip

Přidejte komentář

Prosíme Přihlášení komentář