První český svazový kapr nad 30 kg – Fantastic

Nejtěžší v Čechách ulovený kapr

Jistě jste loni registrovali zprávu o tom, že Stanley Blažka ulovil na svazové vodě kapra přes 30 kg. Tehdy bylo publikováno jenom video, na kterém nebyl kapr detailně vidět. Nyní vám konečně přinášíme fotky tohoto kapra a především exkluzivní příběh, který byl otištěn v magazínu Kapr 6/2019 o tom, jak se mladý kaprař Stanley k úlovku tohoto monstrózního lysce jménem Fantastic dopracoval.

CESTA MLADÉHO KLUKA ZA ČESKÝM REKORDEM SVAZOVÝCH VOD

Bylo mi deset a měl jsem svůj první rybářský lístek s povolenkou Jihlavského rybářského svazu. Rybí svět mi tak ležel u nohou. Spřádal jsem své sny o divokých řekách a jezerech. Na nich jsem se viděl, jak na lodičce zdolávám přenádherné ryby a ve svitu ohýnku jsem se toulal po hvězdách nade mnou. Při tom jsem obdivoval svého spolužáka, jehož lovecké schopnosti mohly směle konkurovat i vydrám. Vždy našel tu správnou nástrahu pod kamenem, v trávě nebo ve vodě. Vše si dokázal vyrobit nebo alespoň improvizovaně opravit a nikdy od vody neodcházel bez ryby. Postupně jsem objevoval nedaleké rybníky – Podkovu, Starou plovárnu a také romantická zákoutí řeky Jihlavy. Nebyl jsem žádný odborník a základním materiálem na háček a jako krmení byl chleba, rohlík, knedlík, kolínka či kukuřice. Nerozlišoval jsem ani úlovky a byl jsem rád za každou rybu, kterou jsem chytil. Doma jsem ležel na internetu a začal vnímat svět „vyšší“ kaprařiny. Hltal jsem každý nový příspěvek a video. Fascinovaly mě filmy s kapřími raritami, které jejich pokořitelé blahosklonně vraceli do vody.

Blažka Bled
Ve svých začátcích jsem se dostal i na Bled

KAPRAŘI MĚ IGNOROVALI ANEBO STROZE ODMÍTLI

V patnácti jsem měl již jasnou kaprařskou představu, chtěl jsem být jedním z nich. Chytat velké kapry a s úsměvem je vracet do revírů. Za sebou jsem měl dětská léta a svůj dlouho nepřekonaný rekord – kapra o hmotnosti 5,5 kila. Chtěl jsem se ale posunout. Stát se členem nějakého rybářského týmu a začal jsem oslovovat některé naše výrobce a prodejce rybářského krmení a potřeb. Překvapilo mě, že nereagovali na moje dopisy anebo mě stroze odmítli. Pro kaprařské týmy jsem nebyl zajímavý. Dnes již vím, že jsem tenkrát neoslovil ty pravé a že je u nás řada vynikajících osobností, které podporují i mladé kapraře. Šel jsem tedy po vlastní cestě. Začal jsem používat modernější materiály a postupně jsem budoval i techniku lovu včetně lepšího vybavení. Vše se nakupovalo „v plné palbě“, a tak se Ježíšek musel hodně činit. Sekal jsem ale latinu a Ježíška orientoval do správných obchodů.

24,8kg kapr za 5 minut 12

KONTAKT S LEGENDOU A JEJÍ OCHOTA POMOCI MLADÉMU KLUKOVI

Někdy v roce 2016 jsem se rozhodl zatelefonovat jednomu z nejznámějších kaprařů – Tomášovi Blažkovi z Kolína. Jeho ochota ke spolupráci mě překvapila a takřka ze dne na den jsem se dostal mezi nejaktivnější a nejzkušenější osobnosti kaprařské komunity. Od té doby jsem již nemusel spoléhat na rodinné sponzory a vždy jsem měl na co chytat. Kontakt s legendou a jejími přáteli znamenal rozhodující obrat v mojí rybářské praxi. Velmi si vážím té nezištné podpory a přátelského přístupu. Otevřela se mi studnice informací o vyhledávání rybářského místa, návnadách a nástrahách. Poznal jsem nové, často snové rybářské revíry, řeku, lomy, pískovny, jezera. S přáteli i sám jsem prožíval fantastické roky. Ve svých 15, 16, 17 letech. Na tomto místě bych ti, Tomáši, chtěl poděkovat – za vše, co jsi pro mě udělal.

Rád chytám i u nás na Vysočině
Labský pupkáč

TISÍCIHVĚZDIČKOVÝ HOTEL – BIVAK, LEHÁTKO, STOLEK

Začalo se mi dařit. Chytal jsem na Vltavě a na Labi, na pískovnách. Většinou sám jsem celé dny čekal na jediný záběr. Někdy přišel a jindy nic. Pod korunami stromů, v bivaku anebo přímo u řeky nebyly záběry jediným zážitkem. Často ale záběry přišly! Byly to krásné úlovky – říční velikáni i břicháči z pískoven. Vycestoval jsem i do slovinského Bledu. V tu dobu tu chytalo jen pár jednotlivců z různých zemí. Během několika dnů pobytu se nikomu nedařilo. Poslední den, v největší bouři, jsem chytil kapříka okolo deseti kil a byl jsem nesmírně šťastný. Při výpravách jsem se setkával se zajímavými lidmi, srdcaři i rybářskými podivíny. Někteří z nich se chtěli podělit o své zážitky, jiným stačí ponechat si tajemství, fotografie a videa jen pro sebe. Naučil jsem se vnímat přírodu, rozeznávat některé noční zvuky a ráno hledat i stopy původců takových zvuků – divokých prasat, bobra, vysoké zvěře.

Stanley si dopřává „vylechtané“ speciality i na kaprech
Stanley Blažka s lyscem 22 kg

Pobyt u vody doplňuji nadstandardním vařením. To je mým velkým koníčkem a jídlo zlatým hřebem každého dne. Proviant tvoří významnou součást mého rybářského vybavení. Při vaření na rybách se mi hodí
zkušenosti z praxí v michelinské kuchyni hotelu Alcron a z Rotondy, z našeho rodinného Mlýnhotelu u Jihlavy a z hotelové školy ve Velkém Meziříčí, kde právě studuji. Konzumace „vylechtaných“ specialit u vody jako by uzavírala mozaiku pocitů z tisícihvězdičkového hotelu, plného snů a představ. Nevím sice proč, ale ryby jako by věděly, že jsem ke konzumaci připraven, a právě v nejlepších chvílích dne dostávají chutě také. Dávají mi
tak zapomenout na zrovna propečené steaky, těstovinky, rizota a jiné delikatesy. Jím proto často a snažím se jíst co nejlépe. Pak přicházejí ty největší kusy.

S kaprem z řeky
Můj první kapr přes 20 kg

CESTA ZA REKORDEM SVAZOVÝCH VOD

V roce 2018 jsme s Tomášem Blažkem prochytávali různé revíry, o kterých Tomáš věděl, že v nich už v minulosti plavaly kapitální kapří kusy. Ty mohly ještě více dorůst. Cílili jsme na prvního kapra nad třicet kilogramů, který kdy byl ve svazových vodách chycen. Republiku jsme procestovali křížem krážem a při společné jízdě jsme nachytali mnoho kaprů nad dvacet kilogramů a některé Tomášovy úlovky se kýžené hranici hodně přibližovaly. Naše úsilí bylo korunováno úspěchem v první polovině července 2018. Bohatství vydala jedna z pískoven. Bivakovali jsme tam několik dní.

Skvělý double

S krasavcem z řeky – 19,4 kg

MYSLÍM NA TEBE, MŮJ FANTASTICU

Den 13. červenec 2018 se stal nejšťastnějším dnem mého rybářského života. V ranních hodinách ke mně připlul kapr o hmotnosti 32 kg a délce 110 cm. První kapr nad 30 kilogramů a nový český rekord svazových vod. Dal jsem mu jméno Fantastic.

Fantastic ulovený v červenci 2018
Nejtěžší kapr ulovený na svazovce – 32 kg
Nástrahou na Fantastica,bylo 2x 24mm King size krill

Největší český kapr

Zde není prostor na podrobný popis způsobu ulovení, použitých nástrah a návnad. To třeba jednou bude obsahem dalšího článku a také videa, které připravuji. Alespoň ale naznačím, kde jsem Fantastica ulovil. Stále to mám před sebou, tu vodu: vidím modrou bójku, čarokrásné, tajemné, kouzelné, fascinující a magické místo. Tam, doufám, že ještě žije můj Fantastic. „Sám do tvého revíru nejezdím, abych tě nevyzradil. Ale myslím na tebe můj Fantasticu“.

Stanley „Fantastic“ Blažka
Foto: Stanley Blažka a Tomáš Blažek

Více zajímavých aktualit a článků naleznete v tištěného časopise Kajman, magazínu Kapr a na www.kajman.cz.

Přidejte komentář

Prosíme Přihlášení komentář