Recenze naviják Shimano Beastmaster XB a prut Shimano Tribal TX2

Na dnešní rybářské době je skvělé to, že se dá za velmi rozumné peníze sehnat kvalitní vybavení. Doby, kdy bylo nutné za obstojný prut nebo naviják utratit celou výplatu a někdy i několik výplat, jsou již naštěstí pryč. Právě takový kaprařský set za rozumné peníze jsme podrobili redakčnímu testu. Jedná se o prut Tribal TX2 12275 50 mm s navijákem Shimano Beastmaster 10000 XB, na který jsem navíc namotal vlasec Sufi x Advance Clear.

NAVIJÁK SHIMANO BEASTMASTER XB

Jedná se o vylepšenou verzi Big Pit navijáku série Beastmaster XTA/XSA vhodného jak pro kaprařinu, tak pro surfové chytání. Hliníková cívka velikosti 10000 pojme 400 m vlasce o průměru 0,35 mm. Náhradní cívkou Beastmaster XB bohužel vybaven není. Naviják působí pevně a odolně. Tělo je z materiálu XT-7. Má spolehlivou a šikovnou brzdu Instant Drag umožňující velmi rychlou změnu mezi volnou cívkou a zdolávacím
režimem. Brzdná síla je velkorysých 15 kg. Naviják je vybaven jedním kuličkovým ložiskem A-RB a jedním ložiskem vásamozřejmě nemá tak skvělý chod jako dražší Ultegry, Power Aera nebo Aero Technium, ale vzhledem k ceně je jeho chod velmi dobrý.

 

Převod 4,6:1 umožňuje zachování síly a zároveň navíjení 100 cm na jednu otočku kličkou,což je luxusní i pro stahování montáží z větší vzdálenosti. Naviják je černý s šedými detaily a designově vypadá vyváženě. Soused v našem domě si ho dokonce spletl s „novou Ultegrou“, byť z mého pohledu dražší kaprařská Shimana vypadají ještě lépe. Beastmaster pracuje spolehlivě, vlasec ukládá velmi rovnoměrně, což je u mnoha jiných navijáků této cenové relace velký problém. Při manipulaci samozřejmě cítíme jeho větší hmotnost, ale létá to z něj krásně.

KLÍČOVÉ PARAMETRY NAVIJÁKU SHIMANO BEASTMASTER XB:

• hmotnost (g): 705
• ložiska: 1+1
• převodový poměr: 4,6:1
• návin na 1 otočení kličky (cm): 100
• typ kličky: jednoduchá
• materiál cívky: hliník
• kapacita cívky (mm/m): 0,35/400
• maximální brzdná síla (kg): 15
• náhradní cívka: ne
• doporučená MOC: 1 990 Kč

PRUT SHIMANO TRIBAL TX212275 50 mm

Tento prut je vyroben na blanku z kompozitu XT60 s tenkou pogumovanou rukojetí. Vyvázána jsou na něm očka Shimano Hardlite. Náběhové očko (spodní) má luxusní průměr 50 mm kvůli delšímu náhozu. Prut je vybaven sedlem navijáku DPS. K testu jsem měl k dispozici 2,75lb verzi v oblíbené délce 365 cm. Kromě ní ale existuje ve stejné délce i 3librový TX2 prut s 40mm nebo 50mm náběhovým očkem. Pro házení těžších zátěží je k dispozici i 3,25librová verze. Pro milovníky dlouhých prutů existuje na stejném blanku i 396cm verze (3 a 3,5 libry). Naopak jsou k mání i kratší 305cm (2,75 a 3 lb) a 335cm (2,75 lb) pruty TX. Z testu ale vyplynulo, že už 2,75librová verze toho pobere opravdu hodně. Rozhodně se nejedná o žádnou „žvejku“. I s 90-110g olovy se mi v plném švihu házelo velmi příjemně.

Prut je velmi dobře zpracovaný. Designově líbivě kombinuje černo-šedý blank, který je místy lakovaný a jinde je bez laku, což mám osobně rád. Tuto novou řadu prutů charakterizují decentní purpurové proužky okolo omotávek oček a sedla. Řada je zároveň vybavena praktickým plastovým klipem na uchycení vlasce přímo na prutu (hodí se například, pokud na něm nemáte montáž). Prut je poměrně štíhlý a dvoudílný. Spojka do sebe hezky zapadá. Tribal TX2 je výkonný – výborně se s ním i díky 50mm naváděcím očku nahazuje.

Délku jeho náhozů mi prodloužil i namotaný kvalitní monofilní vlasec nové generace Sufix Advance Clear 0,28 mm. Ten je velmi pružný a zároveň má nízkou paměť, což má na nához zásadní vliv. Sufi x Advance Clear je současně díky technologii magnetického vytlačování oděruvzdornější než běžné monofily (výrobce udává až 15× odolnější než běžný vlasec). V uzlu ztrácí pouze 4 % své nosnosti. Ale zpět k prutu Shimano Tribal TX2. Ten patří se svojí doporučenou maloobchodní cenou 3 290 Kč do střední třídy a tomu odpovídají i jeho vlastnosti. Jeho ušlechtilejší blank umožňuje mimo jiné přesnější náhozy a minimálně v 2,75librové verzi není příliš ostrý při zdolávání, což minimalizuje pravděpodobnost vyříznutí kapra. Zdolávačka je s ním velice příjemná.

KLÍČOVÉ PARAMETRY PRUTU SHIMANO TRIBAL TX2:

• délka (cm): 365
• transportní délka (cm): 187
• váha prutu (g): 338
• počet oček: 6
• počet dílů: 2
• testovací křivka (lbs): 2,75
• doporučená MOC: 3 290 Kč

SHRNUTÍ

Naviják Beastmaster XB patří do základní cenové kategorie s výborným poměrem cena/výkon. Za doporučených 1 990 Kč máte k dispozici skvěle pracující, pevný a mimořádně odolný naviják. Pokud chcete lehčí nebo ještě ladnější naviják, musíte si samozřejmě připlatit. Není to ale nutné. Tribal TX2 je univerzálním kaprařským prutem, který mě vyloženě překvapil jak po výkonnostní, tak designové stránce. Za doporučenou cenu 3 290 Kč je určitě dobrou volbou.

Přidejte komentář

Prosíme Přihlášení komentář