Soukromé revíry versus svazové – Claudia Darga

Lov kaprů má ve své podstatě mnoho rozličných podob. Může se jednat o lov na divokých řekách, ohromných vodních rezervoárech, městských kanálech, ale i malých rybnících či jezerech jednotlivých sdružení. Soukromá jezera mají svébytnou roli. Většinou se jedná o menší lokality mezi 2 a 50 hektary a můžeme na ně narazit z velké části v Česku, na Slovensku, ale i ve Francii, Holandsku a Itálii.

Měla jsem možnost navštívit různá soukromá jezera v rozličných zemích (Francie, Itálie, Thajsko, Polsko, Česká republika). Nicméně na svazových vodách jsem strávila 90 % času. Jednalo se o velká německá a francouzská jezera s rozlohou okolo 1000 ha, kanály a menší svazové vody. Hodně rybářů je zaměřeno docela jednostranně a řídí se podle zkušeností nabytých na jedné lokalitě nebo na jednom druhu vod. Cílem tohoto článku je pomoci lépe se rozhodnout, kdy je dobré lovit na soukromých vodách nebo na otevřených svazových lokalitách. Porovnám oba druhy, abych z různých druhů pohledu osvětlila jejich pro a proti. Jedna věc je totiž jasná, obě možnosti mají své kouzlo.

RYBA

Jedním ze souvisejících témat, které je navíc v případě soukromých vod hojně diskutováno, jsou kradené ryby. Někteří z vás jistě sledovali rybu ulovenou na konci dubna na Lac du Der. Já sama takové chování hluboce odsuzuji a nedokážu se k němu vyjádřit jakkoli pozitivně. Nicméně je možné podívat se na toto téma i z trochu jiného úhlu. Z mých zkušeností totiž vím, že podobný fenomén nemá vliv pouze na soukromé vody. Krádeže ryb jsou každodenním problémem i veřejných svazových lokalit. V mém rodném městě Hamburku se ryby kradly a vysazovaly do jiných jezer již před dvaceti lety. Tento jev se bohužel v současnosti v mnohém zhoršil a aktuálně se jedná o každodenní problém. Ulovené ryby se kradou z velkých řek i jezer nebo jiných svazových vod či lokalit patřících menším sdružením.

Tyto ryby se pak dostávají do menších jezer. Čím více rybářů si lov na takové vodě zaplatí, tím častěji může být taková ryba chycena. Bohužel i můj první kapr přes 15 kg ze „soukromáku“ byl ukraden z lokality patřící našemu sdružení a navíc velmi dobře známými rybáři. Ti ho pak vysadili do svého soukromého jezera. Jsou případy, kdy se ryba během krátkého období objevila na několika lokalitách. Co si o tom myslím? Taková praxe není problémem pouze soukromých vod. Bohužel je to běžné i na svazových lokalitách. Pokud chcete mít jistotu, že nelovíte kradenou rybu, pak byste měli navštěvovat jedině rozsáhlá přírodní jezera nebo řeky. Menším vodám byste se měli úplně vyhnout. Ať je to jakkoli, je jasné, že na soukromých lokalitách je šance setkat se s kradenou rybou mnohem větší.

MŮJ ZÁVĚR: Kdo chce eliminovat úlovek kradené ryby, loví na velkých svazových vodách.

NÁROČNOST LOKALIT

Někteří rybáři hází všechny soukromé lokality do jednoho pytle. Jsou mezi nimi ale velké rozdíly. Letos jsem navštívila jedno takové jezero ve Francii a jedno v Itálii. Na každém z nich jsem se setkala s jinou náročností. Byl totiž značný rozdíl, když jsem lovila na 3ha jezeře s 1000 rybami nebo na jezeře o rozloze 25 ha, v němž žilo pouze 200 ryb. Lov na takové lokalitě je jednoduchý. Ryby skáčou skoro samy do podběráku, to ovšem není pravidlo. Jak jsem řekla, záleží to vždy na rozloze vodní plochy a hlavně na tom, kolik ryb v té vodě je. Stejně tak je na soukromých lokalitách úplně jiný rybářský tlak než na jezeře s rozlohou okolo 5000 ha. I na takových komerčních lokalitách proto může být lov extrémně náročný. Nicméně je jasné, že soukromá jezera představují jednodušší lov, a to kvůli množství velkých ryb. Vody svazové jsou úplně jinou výzvou. Lov v nich je mnohem náročnější.

MŮJ ZÁVĚR: Chcete-li navštívit obzvláště náročnou vodu, musíte zamířit na velké svazové jezero, a ne na placenou vodu.

POTĚŠENÍ Z ÚLOVKU

Je samozřejmě rozdíl, jestli ulovíte rybu ve vodě o rozloze 1000 hektarů, než když sedíte na placeném jezeře a víte, že vám pod nohama proplouvá nejméně 50 ryb přes dvacet kilo. Já se raduji z každé ryby, kterou chytím, ale samozřejmě s tím, že šance na placeném jezeře jsou mnohem vyšší, zážitek i vzpomínky na takový úlovek nejsou takové. Možnost úlovku velké ryby je tu mnohem vyšší. V tomto srovnání je úžasným zážitkem, když ulovíte rybu na Cassienu nebo na jakékoli podobné vodě. Dodnes mám v paměti všechny jednotlivé úlovky ze svazových vod. Ryby ze soukromých revírů už v hlavě tolik nemám. Je tedy jasné, že ryba z velké svazové vody pro mě znamená mnohem víc.

MŮJ ZÁVĚR: Zážitek z ulovení velké ryby je mnohem větší na velké svazové vodě.

POHODLÍ NA BŘEHU

Podívejme se na mou první výpravu na Cassien. Ta proběhla v loňském roce. Platí zde zákaz nočního lovu, proto jsem rozbila tábor v kempu poblíž jezera. Ve 4 hodiny každé ráno zvonil budík. První den jsem vyrazila hledat místo při východu slunce. Po cestě z kempu jsem si všimla, že několik rybářů nevypadalo na to, že dodrželi zákaz nočního lovu. Nakonec jsem našla místo a začala chytat. Bez lehátka, jenom s malou matrací, na níž jsem si mohla trochu odpočinout. K jídlu jsem si mohla dát pouze něco studeného. Vařit si na otevřeném plameni je totiž na Cassienu zakázáno. Večer musíte zase sbalit a odjet zpátky do kempu. Takto se to opakovalo pět dnů, dokud to vydržely moje nervy. Pak už jsem musela odjet domů. Takový druh lovu nemá s relaxací nic společného.

Na soukromých jezerech je to naopak mnohem jednodušší. Zamluvíte si místo a přesně víte, kdy přijedete. Lovné místo se zarezervuje, povolena jsou lehátka a vařiče. Je tu i dostatek místa k postavení kdečeho a zároveň máte šanci se všechno dozvědět. Takto zde můžete pobývat několik dnů. K dispozici jsou čisté toalety a sprchy, takže se člověk může dát do pořádku. Pokud se vám nechce vařit, bývá zde dokonce i možnost dovážkové služby. Jsou to dva opravdu rozdílné světy a záleží na tom, co vy sami chcete. Toužíte po dobrodružství, nebo si chcete užít bezproblémový, odpočinkový víkend u jezera? Vím, je spousta lidí, kteří mají ročně pouze několik dnů na rybářskou dovolenou a jinak znají jenom práci. Chtějí si pouze odpočinout a v tom případě je placená lokalita pro ně lepší volbou.

MŮJ ZÁVĚR: Nechcete-li přijít o pohodlí u vody, vyberte si soukromé jezero.

PROBLÉMY S OSTATNÍMI RYBÁŘI

Každý z nás, kdo tráví mnoho času u vody, má také spoustu vlastních zkušeností. Byla  jsem členem jednoho malého sdružení. Zpočátku zde lovili pouze tři rybáři. Po čase už jich sem na kapry jezdilo 10. Bylo jasné, že to nebude trvat dlouho a přijdou problémy. Částečně nevyhnutelné zde jsou i problémy s lovci dravců. Nebo, stejně jako na Cassienu, je tu jednoduše ignorován zákaz nočního lovu, popřípadě se na povolená tábořiště
staví bivaky, ve kterých nikdo není. Mohla bych to doložit stovkami příkladů. Velmi dobře to ukazuje, že na svazových vodách se můžete často dostat do problémů s ostatními rybáři. Na výpravách k soukromým vodám jsem na druhou stranu nikdy neměla s ostatními rybáři problémy. Tady je vše naopak přátelštější. Pravidla jsou jasná a všichni je dodržují.

MŮJ ZÁVĚR: Chcete-li se vyhnout problémům s ostatními rybáři, vydejte se na soukromou vodu.

BEZPEČNOST

Je to hodně ožehavé téma, zvláště když jste žena. Mám-li stan na břehu svazové vody, vždycky u sebe mám pepřový sprej. Osobně bych nikdy sama u takové vody přes noc nezůstala. Když už se sami na břehu cítíte bezpečně, musíte se zase bát o auto, které stojí někde bez dozoru. Navyprávěla se už spousta hororových příběhů o propíchaných gumách, rozbitých oknech nebo podpálených autech. Bohužel je to vše pravda, a jestliže se chci takovému riziku vyhnout, je lepší soukromá voda. Ta bývá obvykle oplocená, vybavení tak může na místě zůstat bez dozoru. Dokonce můžu auto parkovat poblíž břehu. Celkově mám při výpravách na soukromé vody mnohem lepší pocit než na vody svazové.

MŮJ ZÁVĚR: Záleží-li vám na bezpečí a nemusíte využít každou příležitost, jděte na soukromou vodu.

PŘÍRODA

Příroda na svazových vodách, jako je Cassien, Salagou nebo na nějakém velkém přírodním rezervoáru, je prostředí bezkonkurenční. Zde je příroda nedotčená a s výjimkou rybářů je tu málokdo, kdo by zabloudil na břeh. Biodiverzita a příroda ruku v ruce je neuvěřitelná. To může být také případ některých soukromých vod, ale obvykle je na soukromých jezerech mnohem více lidí. Proto není příroda na březích tak přirozená, protože lovná místa jsou vybudována uměle, loví se z mol nebo klubových chatek. Díky oplocení, které je na převážné většině soukromých revírů, je pro mnoho divokých zvířat problém dostat se k vodě. Jelen nebo tlupa divokých prasat se tedy obvykle ke břehu vůbec nedostanou. Na některých svazových vodách ale také musíte nejprve vyčistit lovné místo a teprve potom se cítíte znovu jako uprostřed přírody.

MŮJ ZÁVĚR: Kdo miluje nedotčenou přírodu, zamíří na svazovou vodu.

SPOLEČNOST

Když chci na ryby vyrazit s větší partou, zamířím na soukromé jezero. Určitě je jednodušší zorganizovat sem výlet pro několik lidí. Předně, vím přesně, jak je jezero veliké, kolik se na něm nachází lovných míst a jaké vybavení na místě je. Takže máte navíc příležitost kdykoli opustit vaše vybavení, aniž byste se museli bát, že jej někdo ukradne. Když se chci se svými rybářskými přáteli při klidném večeru posadit, vytáhnu pruty z vody a setkáme se na jednom místě. To je na svazovém revíru nemyslitelné, jelikož byste tak riskovali, že když se vrátíte na své lovné místo, vaše vybavení bude ukradené. Výprava s větší skupinou na svazovou vodu je tudíž náročná na plánování i na uskutečnění. To ale samozřejmě v tom případě, že chcete trávit čas společně. Co skutečně na pobytu u soukromé vody oceňuji, je možnost pobýt v partě. Například při krásném barbecue nebo jako každý večer v Thajsku, kdy jsme všichni seděli okolo velkého stolu. Díky tomu jsem navázala krásná přátelství. Proto, když plánuji výpravu s velkou partou, kde budu hodně času na břehu trávit s ostatními, vždycky zamířím na soukromou vodu.

MŮJ ZÁVĚR: Když chcete chytat s velkou partou, měli byste vyrazit na soukromé jezero.

KOMU? KDO KDE?

Výše popsané body jsou z mého pohledu tím nejpodstatnějším. A každý z nás se musí rozhodnout, co je z jeho nebo jejího pohledu pro lov ryb nejdůležitější. Co je důležité pro mě? Když na to mám odpovědět, musím se hodně rychle rozhodnout, kam vyrazit. Kdo má rád nejistotu a dobrodružství, zamíří na svazovou vodu. Kdo má rád pohodlí, vyrazí na soukromou vodu. Když chci vyrazit na rodinnou dovolenou nebo bych měla pohybové omezení, rovněž bych navštívila soukromou lokalitu. Každý rybář by prostě měl dělat to, co má nejraději.

MŮJ ZÁVĚR: Pro mě mají oba přístupy jistý půvab a nechtěla bych se rozhodnout pouze pro jeden. Všestrannost je pro mě zásadní, a proto není ani jedna varianta pouze pro mě. Pořád budu lovit na obou dvou typech vod.

 

Více kaprařských článků naleznete v aktuálním vydání tištěného magazínu Kapr, časopisu Kajman a na www.kajman.cz.

Přidejte komentář

Prosíme Přihlášení komentář