Stopař krokodýlů – Sean Witt

Sean Witt a 130 cm krokodýl v úžasné kondici

Seana Wita (33) jsem měl možnost poznat před více než pěti lety. Tehdy jsme se s kamarádem Davidem rozhodli s ohledem na nedostatek času využít služeb rybářského průvodce a musím otevřeně přiznat, že to byla dobrá volba. Sean nám tehdy umožnil ve dvou dnech poznat specifika lovu na nizozemských kanálech i jezeře a zejména díky jeho profesionalitě a nespočtu odchytaných rybohodin jsme z krajiny tulipánů odjížděli nadmíru spokojeni.

117 cm štika
Sean Witt a 117 cm krasavice z letošního května na 32 cm mrtvou plotici      

Sean je velkým příznivcem fotbalu, zejména klubu Ajax Amsterdam, a vedle svého zaměstnaní (pracuje jako projektový manažer) se stále více věnuje rybaření a řízení malé průvodcovské rybářské firmy s názvem White Label Fishing (www.whitelabelfishing.com). Poslední tři roky už stopujeme holandské dravce sami, ale se Seanem jsme stále v kontaktu. Vyměňujeme si informace o  zajímavých rybářských destinacích i nových technikách a nástrahách. Jsem rád, že mám po delší době možnost znovu Seana vyzpovídat a podělit se o informace, které jak pevně věřím, budou inspirovat i vás.

Sean Witt se 119cm štikou chycenou na Westin Shadteez
119 cm štika na Shad Teeze

Jak dlouho rybaříš a co bylo tvým hlavním impulsem pro lov dravců?
Jako malý kluk jsem začínal lovem plotic a cejnů. Chytání dravců, hlavně štik, mne také zajímalo, ale nebyl jsem v něm úspěšný, aproto jsem s ním přestal úplně. Vše se změnilo až v mých dvaceti letech, kdy se mi podařilo chytit první štiku přes jeden metr. Tehdy jsem byl „štičím virem“ infikován tak silně, že se lov dravců proměnil v moji celoživotní lásku.

Rybář na švédském Vanernu
Velká vodní plocha je pro jezero Vanern typická

Jakou techniku a taktiku při lovu štik uplatňuješ a proč?

Preference závisí na roční době. Velice rád vláčím na jaře, trolling preferuji v létě a na podzim kombinuji obě metody. V zimě si výjimečně vyzkouším i lov na mrtvou nástrahu, ale mojí specializací je lov štik na umělé nástrahy. Mám vždy radost, když se mi podaří zlákat dravce k útoku na umělou nástrahu.

Štika v podložce
Další krasavice při čekání na foto.

Můžeš se s námi podělit o své nejzajímavější rybářské úlovky?

Před dvěma lety jsem přemýšlel o lovu na menším jezeře, kde vím, že lze chytit opravdu velké ryby. Kvůli velkému větru se nám nedařilo prolovit místo, které jsme si předem vybrali. Druhý den se vítr asi na hodinu utišil. Já i můj kamarád jsme měli takový zvláštní pocit, že se musí něco přihodit. Slovy klasika: „Něco viselo ve vzduchu.“ Po necelých deseti minutách můj parťák zdolal nádherně stavěnou 124cm štiku. Při dalším náhozu jsme si všimli, že naši nástrahu sleduje další podobně velká štika. A jak se říká, do třetice všeho dobrého jsem zapřáhl neskutečného krokodýla s tělem jako „tank“. Štika o délce 130 cm patřila mezi nejkrásnější a nejzdravější ryby, které jsem kdy viděl. Zážitek, na který se nikdy nezapomíná…

Streetfishing na holandských kanálech
Rád chytám doma v Holandsku ale v určitou dobu nastal čas se vydat do světa

Všímám si tvé aktivity na sociálních sítích. Překvapilo mne, že mimo jiné děláš průvodce i na švédském jezeře Väner. Jsou zde sice kapitální štiky, ale kvůli rozloze a volné vodě patří mezi nejtěžší rybářské destinace. Přinesl ti lov ve Švédsku něco nového?

Jak jsi sám řekl – novou zkušenost na velmi těžké, ale zároveň inspirativní vodě. Na jaře se snažím prochytávat nejenom volnou vodu, ale i místa na plážích a pobřežní partie se zlomy ve struktuře dna. Vše samozřejmě posuzuji v návaznosti na sílu a směr větru, svit slunce, barvu vody a další faktory. Pokud je kombinace lovu dobře rozdělená mezi volnou vodu a pobřežní partie, naučíš se opravdu hodně. Možná že tě překvapí informace o počtu lovených velkých štik. Dělal jsem si statistiku ulovených štik o délce 120 cm + a vyšlo mi, že v Holandsku této délky dosáhla každá 43. ulovená štika ana Vänernu to byla každá 90.! Švédské jezero je velmi zajímavým, ale také nebezpečným místem. Vždy musíte mít na mysli svou bezpečnost, protože povětrnostní podmínky se mění velmi rychle. Během několika okamžiků je doposud mírně zvlněná hladina pokryta velkými vlnami s bílou pěnou. Naučil jsem se zde hodně o chování ryb na volné vodě a jejich migraci. Poznatky uplatňuji i při lovu na domácích vodách v Holandsku.

Švédská jezera jsou překrásná

Jakou destinaci na lov štik, candátů a okounů v Holandsku bys doporučil našim čtenářům?

Pokud by chtěli lovit všechny tři rybí druhy najednou, tak určitě oblast Volkerak, Haringvliet a Hollands Diep. Je to excelentní voda na dravce s předpokladem opravdu kapitálních úlovků. Tato velmi rozmanitá oblast uprostřed divoké a krásné přírody musí učarovat každému. V případě potřeby profesionálního průvodce se mohou čtenáři časopisu Kajman s důvěrou obrátit na White Label Fishing.

123cm štika
S 123cm štikou
Rybářská lithiová baterie
Sean při svém rybaření mimo jiné hodně využívá lithiové baterie

Můžeš se s námi podělit o své nejoblíbenější rybářské náčiní?

Co se týče oblíbeného rybářského náčiní – je to stejné jako v􀁼životě. Existuje úzká vazba mezi vašimi aktuální zájmy (rybářskými technikami) a preferencemi. Vše se v průběhu času samozřejmě ještě mění a vyvíjí. V současnosti využívám hlavně dvě metody lovu dravců – trolling a přívlač s těžkými nástrahami. Mým oblíbeným setem je prut Savage Gear Custom o délce 258 cm a váze 240 g v kombinaci s navijákem Okuma Citrix 346lx. Používám silnou pletenku s nosností 65 lb, která mi umožňuje obě rybářské techniky využívat současně. Pokud chytám s menšími nástrahami, použiji kratší prut, ale stejnou kombinaci navijáku a šňůry.

Zdolávání ryby
Sean při závěrečné fázi zdolávání

Podělíš se s námi o své rybářské sny?

Jedním z mých rybářských snů je ulovit tarpona. Chtěl bych ho chytit na umělou nástrahu, ale protože nejsem muškař, budu to mít extrémně těžké. Další rybou na mém pomyslném snovém seznamu je tečkovaná štika a hlavně divoká muskalunga. Jak už jsem říkal, rád používám těžší vybavení, ale nejsem přítelem amerického stylu rybolovu, kde se mnoho „rybářů“ snaží ihned po záseku za každou cenu dostat rybu co nejrychleji na břeh nebo do lodě. Já a věřím, že i mnoho ostatních evropských rybářů, máme etapu zdolávání (souboje) nastavenu jiným způsobem – patří mezi nejatraktivnější momenty rybářského sportu.

Lov ve vlnách v Holandsku je normální
V Holandsku vám doporučuji navštívit oblast okolo Volkeraku a Haringvliet
Sean Witt 125cm štika
Sean a 125 cm štičí monstrum

Vím o tobě, že máš rád vanilkové rohlíčky, zajímaly by mne i další asociace a zážitky, které máš spojené s Českou republikou.

Rohlíčky jsou opravdu nejlepší, někdo už by je měl konečně začít do Holandska dovážet. 🙂 Byl jsem u vás asi čtyřikrát na prázdninách, když jsem byl malý. Pamatuji si, že jsem chtěl chytit pstruha na třpytku na řece, kde se to nesmělo (byl povolen pouze lov na mušku). Díky své bezmezné touze ulovit rybu jsem se zde dostal do menších problémů, a to hned několikrát. 🙂 Českou republiku mám rád a doufám, že se k vám v budoucnu ještě podívám- Přeji tobě a zejména čtenářům časopisu Kajman hodně štěstí, a to nejenom v sezóně lovu dravců.

Děkuji za rozhovor. Ptal se Radek Matouš

Další zajímavé články naleznete v tištěné verzi časopisu Kajman, magazínu Kapr a na www.kajman.cz

Přidejte komentář

Prosíme Přihlášení komentář