Test čelovky Fenix HM23

Již dlouho pro vás testujeme čelovky vhodné pro rybáře. Nyní jsme se zaměřili na model, který zaujme svojí jednoduchostí – Fenix HM23.

Zkušenosti

HM23 je se svými 43 g nejlehčí čelovkou, kterou jsem kdy testoval. Napájena je pouze jednou tužkovou baterií a při nošení tak o ní prakticky nevíte. Výhodou tužkových baterií je to, že jsou velmi dobře dostupné, levné a při výdrži okolo 100 hodin na jednu baterii jich moc ani na poměrně dlouhou výpravu nepotřebujeme. Varianta tužkových baterií jako zdroje bez možnosti dobíjení přímo v čelovce ale nenadchne ty, kteří si na dobíjení přes USB kabel zvykli. Čelovka není kompatibilní s ARB-L14-1600U (baterie neutáhne nejvyšší režim a vypíná se).

Spouštěcí tlačítko

Fenix HM23 se vyrábí v černé barvě s dobře viditelným černo-oranžovo-šedým popruhem s výrazně reflexními prvky a perforací kvůli lepšímu odvodu potu. Pohodlně se ovládá jedním elektronickým spínačem na boku čelovky. Zapínáme ji stisknutím tlačítka po dobu půl vteřiny. Jakmile je zapnutá, tak se režimy svícení bílého světla přepínají krátkým stisknutím. Vypnutí docílíte opět podržením tlačítka po dobu půl vteřiny.
Čelovka má slušný světelný tok až 240 lumenů. Na tento maximální světelný tok navíc vydrží poměrně dlouho svítit (8 hodin), což nebývá u jiných čelovek obvyklé. Dosvit čelovky je až 53 metrů a je ho dosaženo širokým světelným kuželem přijemné teploty neutrálního bílého světla (4 000 – 5000 K). Směr svícení lze ovlivňovat otáčením čelovky v silikonovém držáku v širokém rozsahu. Držák z tohoto materiálu je na dotyk příjemný a zároveň i odolný.

Černo-oranžovo-šedý popruhem má výrazné reflexními prvky a perforaci kvůli lepšímu odvodu potu.

Tlačítkem přepínáme mezi 3 režimy výkonu: 240 lumenů (8 hodiny) -> 70 lumenů (16 hodin) -> 4 lumeny (100 hodin) -> 3 lumeny (110 hodin). Tyto hodnoty platí při napájení s alkalickou baterií, která je součástí balení. Těchto parametrů dosahuje i díky elektronice s funkcí prodloužení výdrže. V režimech 240 a 70 lumenů postupně snižuje výkon pro dosažení delší doby svícení. Nejdelší dobu výdrže prý poskytnou lithiové tužkové baterie Energizer L91 Ultimate Lithium vhodné na extrémní expedice.

Otevírání komory pro jednu AA baterii

Díky preciznímu provedení těla z hliníkové slitiny a držáku z odolného silikonu je HM23 nárazuvzdorná pádům z výšky až 2 metrů a také plně prachotěsná a vodotěsná dle standardu IP68. Vodotěsnost při testu prokázala jak při potopení do mělčiny tak při sprchovém testu. Nárazuvzdornost při pádu z výšky 2 metrů je rovněž velmi slušným bonusem. Čelovka je zároveň optimálně chlazena a prachuvzdorná. Její rozměr je pouze 6,95 cm x 4 cm x 3,2 cm.

Výměna baterky je velmi snadná

Součástí balení je čelovka, jednorázová alkalická baterie a náhradní kroužek. Baterii můžete chránit proti vybití povolením jejich krytu. Fenix HM23 disponuje i ochranou proti opačnému vložení baterií. K čelovce lze případně dokoupit pouzdro Fenix APB-20, ale z mého pohledu to není nutné. Čelovka se vždy zapíná vždy automaticky do nejnižšího režimu výkonu a její ovládání zvládneme bez čtení návodu nebo této recenze.

Graf výdrže baterie při jednotlivých režimech

Klíčové parametry:

Maximální výkon: 240 lumenů
Dosvit: 53 m (702 cd)
Maximální výdrž: 100 hodin
Napájení: tužková baterie (typ AA – alkalické, lithiové či dobíjecí NiMH)
Počet režimů: 3
Vodotěsnost: IP68 (ponor do 2 m)
Světelný zdroj: Cree XP-G3
Hmotnost: 43 g
Dodavatel: ARIGA s.r.o. – www.kronium.cz
Cena: 899 Kč

Shrnutí

Fenix HM23 je cenově dobře dostupnou, malou, jednoduchou čelovkou, která nezklame žádného rybáře, který nepotřebuje za každou stranu svítit na druhou stranu jezera. Vzhledem k použitému malému zdroji má fantastickou výdrž. Má velmi slušný výkon, je vodotěsná a nárazuvzdorná. Za cenu 899 Kč lepší značkovou čelovku nekoupíte.

 

Přidejte komentář

Prosíme Přihlášení komentář