Test splétaná šnura Sufix 131

Vývoj monofilů a především splétaných rybářských šnůr jde stále dopředu. Přidává se počet vláken, zlepšuje tvar, celistvost šnůry, nosnost, oděruvzdornost i měkkost. Presto je podle mého názoru vetšina šnůr na trhu maximálně průměrných. Nyní se mi dostala do ruky nová „pletenka“ Sufix 131. Zajímalo mě, jaká je.

Princip splétání HMPE vláken okolo prostredního GORE®.

Zkušenosti

Na trhu máme šňůry ze 4, 6, 8 a více vláken. Šňůra Sufix 131 je tvořená dokonce 13 vlákny. S tím, že jedno z těchto vláken je „nosné“, nebo chcete -li prostřední GORE®, které je opleteno 12 HMPE vlákny. Jedná se mimo jiné o první šňůru ze 13 vláken, která má uvnitř GORE® Performance vlákno, které je velmi oděruvzdorné. Jeho výhodou je i to, že zaplňuje dutý střed, který jinak vzniká u některých jiných 12pramenných šňůr, kvůli čemuž se pak šňůra často zplošťuje nebo zaplňuje vodou.

Očky prochází „131čka“ bez jakéhokoli zvonění.

Použitý materiál a způsob opletu dává „131čce“ dokonalý kulatý tvar. Ani při omaku prsty či při chytání není tvaru šňůry co vytknout – tvoří perfektní válec. To pro nás má při chytání mnoho praktických výhod. Mimo jiné to, že má kulatá šňůra ve vodě menší odpor. Při vertikální přívlači tak můžeme použít lehčí jigové hlavičky, protože se nám za lodí nevytváří takový „pytel“ na šňůře. Při klasické přívlači nám bude taková šňůra dělat menší problémy ve větru a proudu. Za všech okolností na ní bu-
dou lépe držet uzly.

Bar Originální balení. va Neon Yellow.

Sufix 131 je velmi „tichá“ jak při nahazování, tak při průchodu očky a rolnou navijáku při stahování. To rovněž není obvyklé u mnoha jiných šňůr, které se třepí a jsou zhotoveny z příliš tvrdých materiálů. Ty v očkách pěkně „zvoní“. Nižší tření znamená i to, že s ní nahodíte dále, přesněji a spolehlivěji.

Lo Vis Green verze

Možná vás údaje v této tabulce neohromily, ale uvědomme si, že šňůra působí tak, že její reálný průměr se blíží k tomu udávanému. Vzhledem k tomu jsou tak udávané nosnosti velmi pěkné. Navíc drží velmi dobře i v uzlu. Na náš trh je „stotřicetjednička“ dodávána v průměrech do 0,205 mm. A to v návinu 150 m ve dvou barvách – Low Vis Green (málo viditelná zelená) a Neon Yellow (neonová žlutá).

Originální balení

Jednou z velkých slabin většiny šňůr v refl exních barvách je, že ztrácí barvu. U některých se to projeví takřka okamžitě, u jiných po několika vycházkách. Šňůra Sufix 131 v testované barvě neon yellow držela barvu po 10 testovacích vycházek velmi slušně. Uvidíme samozřejmě, jak bude vypadat po sezóně.

Shrnutí

Jedná o cenami ověnčenou šňůru. Sufix 131 například vyhrála soutěž o pletenou šňůru roku na loňském EFTTEXu. V porovnání s jinými luxusními, dražšími šňůrami je navíc na trh dodávána za poměrně slušnou cenu 990 Kč. Ti, co nehledají vyloženě levné šňůry, tak mají k dispozici pletenku s velmi dobrým poměrem cena/výkon.

Přidejte komentář

Prosíme Přihlášení komentář